| anonim_4396 a întrebat:

Caut informații despre procesorul meu pe internet dar tot nu găsesc câți RAM poate suporta, cum îmi pot da seama(e vorba de Pentium Dual-Core E6700, 3.20ghz)

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Https://www.cpu-monkey.com/en/cpu-intel_pentium_e6700

suporta 16GB impreuna cu RAM DDR3, (si probabil 8GB cu DDR2),
DAR conteaza cat suporta placa de baza.
Adesea limitarile vin de la ea.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de placa de baza pe care este montat.
Uzual, in PC-uri, procesoarele Dual Core pot gestiona memorii (DDR3) pana la 16Gb.
In sisteme mai complexe, acele procesoare pot gestiona capacitati mult mai mari de memorii RAM, evident in constructii corespunzatoare.

| NLS a răspuns (pentru RxTx):

CPU-Z iti arata doar ce/cat RAM ai in sistem, pe fiecare slot in parte.

Nu iti poate arata capacitatea maxima pe care o poti instala,
nu-i tata Omida.

| RxTx a răspuns (pentru NLS):

Citești data sheet catalog pdf-ul de la placa respectiva
De la Northbridge-ul respectiv imediat afli citind despre procesorul respectiv in caracteristicile lui tehnice cat ram permite maxim
Apoi citeți despre NorthBridge-ul respectiv găsești manualul
Si afli din manual cat permite maxim
Ii mai faci un upgrade de firmware la procesor
Ii mai faci un upgrade de bios plăcii de bază
Apoi pui chiar daca scrie ca nu suportă că se mai întâmplă și minuni!

Vezi că mai depinde si de sistemul de operare.

Imi aduc aminte ca intr-o xi stm pus windows xp calculatorul avea 16GB ram si nu recunoștea de cât vreo 3GB din ei
Asa ca depinde si ce sistem de operare pui pe acel calculator

| NLS a răspuns:

8GB suporta cu siguranta, si de mai mult NU ai nevoie,
decat daca doresti virtualizare,
insa nici macar pentru masini virtuale nu ai nevoie de mai mult, pentru ca e vorba de un procesor cu 2 nuclee.

Daca cauti gaming, NU fa prostia sa mai investesti bani in el.
NICI UN LEU!

Si daca e doar pentru utilizare normala, se va misca decent chiar si cu 4GB RAM, (sa nu mai vorbim de 8GB pentru Win 7 sau Mint)
impreuna cu sistemul de operare potrivit:
XP SP3 (nu recomand, dar se poate folosi),
Windows 7 Starter
sau Linux Mint Mate 17.3, 18.3, 19.3...

| Brizbriz a răspuns:

In general procesorul are o limita mult mai ridicata de ram, decat placa de baza
chiar au fost in istorie, IMBECILITATI de gen vaio 18" laptop, core 2 duo, care erau limitate FIZIC, in multpreainalta intelepciune a potailor de la Sony la numai 2G de ram, si dupa 3 ani cand 4G ram era minimum de, decenta, puteai face pipi pe vaio-urile alea (am avut 2 in mana si le-am luat pe toate partile posibile sa le upgradez ram-ul si nu am reusit)

deci, cauta manualul placii de baza

| Brizbriz a răspuns:

"acum 1 minut | REMiXPaLTaLK a răspuns (pentru Brizbriz):
Bai baiatule, eu am scris clar ce am scris dar tu o dai in vrajeala pe aici"

mai BAIETELULE, tu o dai la ABUREALA AMARATA pe aici, dupa ce eu ti-am dat un site OFICIAL, INTEL

iar asta dupa ce te-ai aberat... TOTAL

lasa-te si de sportul asta, faza cu batut apa in piua, ca poate, poate te las sa bati campii... DEGEABA, nu o sa tina

lul, acum ma ignora, prea mult pentru el sa recunoasca, ca s-a aberathee hee

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Processorul nu are treaba cu RAM-ul (Producatorii de placi de baza au facut anumite placi de baza sa fie portabile pentru mai multe tipuri de processoare din seria lui Intel de la i3, i5, i7, i9. Cauti pe Google dupa modelul placii tale de baza si o sa vezi datele tehnice cat poate suporta placa ta de baza ca RAM si ce tipuri de procesoare Intel poti pune pe ea. Procesorul la datele lui o sa vezi ca are alte date si nu are treaba cu RAM-ul.

| Brizbriz a răspuns (pentru REMiXPaLTaLK):

"acum 23 minute | REMiXPaLTaLK a răspuns:
Processorul nu are treaba cu RAM-ul"

esti "sigur"?!?
https://www.intel.com/......tions.html
"Max Memory Size (dependent on memory type) 128 GB"

lasa-te de sportul asta, pare MULT PREA MULT PENTRU TINE

| REMiXPaLTaLK a răspuns (pentru Brizbriz):

Bai baiatule, eu am scris clar ce am scris dar tu o dai in vrajeala pe aici - placa de baza ca date tehnice spune tot - iar procesorul nu are treaba cu RAM-ul - exemplu: pe aceeasi placa de baza poti pune si un i3 si un i5 si poti pune la placa de baza RAM cat doresti fuctie de buget - insa placa acea de baza are un maxim de ram ce suporta - nu poti pune mai mult, deci pe aceeasi placa de baza poate fi sa zicem 64GB de RAM si poti sa pui si i3 si i5 sa zicem tot functie de buget. Iar la processor ce dracu sa ai pui ca RAM, uitate mai bine la processoarele Intel ca date tehnice au si o sa vezi ce memorie interna au sa zicem modelele de processoare cu 16 si 32mb si - processorul are legatura strict directa doar cu placa de baza ca socket = soclu si nu cu RAM fizil al placii de baza - i-a si invata mai intai si apoi fa sport in IT pe aici.