| anonim_4396 a întrebat:

CAUT UN ELECTRONIST! Si eu sunt electronist dar nu inteleg ceva:
Va rog frumos sa imi spuneti cum functioneaza o dioda varicap
Adica exemple practice
am gasit eu ceva pe google
dar as avea nevoie de exemple concrete de aplicatii reale realiste practice pe care sa le pot eu produce la mine in laborator si sa vad ca functioneaza
va multumesc tare mult

3 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Diodele varicap sau varistoarele se folosesc pentru a regla voltajul unui circuit electric.De exemplu, se ia una bucată circuit classic compus din:
transformator-punte redresoare-varistor pe borna pozitivă- un bec-intrare în transformator pe borna negativă. Transormatorul scoate 12V/0, 4A, iar cu ajutorul varistorului vei putea scădea tensiunea și la 1, 5 V.
Aceste metode de modificare a voltajelor s-au cam scos din uzul practic din cauza fiabilitații scăzute a dilectricului varistoarelor, și acum se fac punți rezitoriale cu comutare pe scvențe.
Aplicații practice=montaje bănuiesc. Daca te gândești și la ceva tematic, cum ar fi o chestie sunucigașă laughing, un transformator de test pe tensiune înaltă de la 1-40 kV happy. Succes

| DeyCj a răspuns:

Dacă ești așa „deștept" încât îți permiți să mă insulți RĂSPUNDE-ȚI TU.
Din moment ce ai pus o întrebare banală din electronică, nu știu care e autointitulatul electronist; eu sau chiar TU!
Învață să scrii românește, citește regulamentul site-ului și mai ales adă-ți aminte de cei 7 ani de-acasă(să vorbești civilizat, în special) că nu-i ai copile.

| DeyCj a răspuns:

Recomand tuturor userilor ce îți văd întrebarea să NU-ȚI răspundă, asta pentru a nu fi și ei insultați sau atacați cu contraargumente de prost augur, așa cum ai făcut și cu mine