| TheWolf13 a întrebat:

Ce ar trebui sa schimb pe acesp PC? sa fie totusi cat decat Bun : Processor Intel Pentium E5700(dual core de 3.00), 2GB rami, palca video Ati Radeon x1550 Series (de 256MB), HDD de 160GB,(placa de baza e de la Gigabyte recent cumparata pe DDR2)... As dori sa ma ajutati ca nu stiu ce sa schimb, care este prioritatea?

Răspuns Câştigător
| dorikut a răspuns:

Presupunand ca HDD-ul nu iti face probleme si este suficient de incapator pentru tine, iti recomand sa te indrepti spre un update al placii grafice, urmat de un update de RAM.

Voi incepe sa vorbesc intai despre RAM deoarece aici situatia este cat de poate de simpla: 2 GB de DDR2-800 costa aproximativ 100RON si cam asta este ultimul tip de RAM din care procesorul tau poate scoate maximul de performanta.

La cumpararea unei placi video este important sa stabilesti cat de mare este nevoia ta de performanta in ceea ce priveste jocurile, filmele HD, editarea video (si lucrurile de finete in general).

Avand in vede placa grafica actuala, cred ca vei fi puternic impresionat de performantele unei placi grafice destul de ieftine (cum ar fi ATI Radeon HD 4650), dar care este mai mult suficient de puternica pentru cineva care nu se da in vant dupa gamming. Daca ai ceva mai multi bani la dispozitie, poti privi spre viitor si sa cumperi o placa video ceva mai scumpa, dar asta ramane la latitudinea ta. happy

PS: Nu uita ca o placa video performanta are nevoie si de o sursa (PSU - Power Supply Unit) pe masura.

Bye Bye! wave

2 răspunsuri:
| fanporsche a răspuns:

Depinde ce inseamna pentru tine bun. Asa rapid si cu bani putini : inca 2 gb ram ddr2 si o placa GTS450 sau ATI radeon HD5770 care costa cam 350-450 ron noua. Daca vrei ceva mai tare, adica sa schimbi procesorul, trebuie sa schimbi tot si asta te costa cel putin 1500 ron (doar unitatea).

| just1puya a răspuns:

Plak video...si HDD daca vrei mai multi GB