| BezeaToxica a întrebat:

Ce ati alege intre un Sony Xperia C si Sony Xperia SP. Vreau si eu cateva pareri, va rog!
As alege SP chiar daca nu este quad core...voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Alexandru9899 a răspuns:

Xperia C, deoarece are androidul mai mare, quad core 1.2 ceea ce este din prima cu mult mai mare decat dual core...ce are bun Xperia Sp este ca are 8 Gb memorie interna in loc de 4 ca la Xperia C.Dar poti sa ii cumperi un card de memorie.Deci iti sugerez cu siguranta Xperia C

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Alege sp daca nu ai ales deja C-ul. Nu te bucura la c ca e quad-core ca asta NU CONTEAZA. Este vorba de eficienta si de optimizare. De arhitectura din cpu. Mai pe romaneste, in absolut orice vrei tu, xperia sp sterge pe jos cu xperia c. Procesor mai performant(cu destul, are aceeasi arhitectura numai ca e dual-core ca la Nexus 4 sau xperia z. De altfel, arhitectura e aproape ca cea de la s4, numai ca dual-core...). Xperia c are un cpu ieftin, pe care il gasesti si la telefonanele quad-core de 500 lei.
La gpu(Cel pentru jocuri) avantaj MARE la sp, deoarece are gpu identic cu ce avem la xperia Z sau Nexus 4. Este idem cu ce avem la galaxy s4 de altfel, numai ca e frecventa putin mai mica. Camera de la sp are un senzor ceva mai bun. Singurl, dar singurul avantaj la C e ca tine bateria mai mult si asta deoarece acel procesor consuma ceva mai putin, iar ecranul cu rezolutia mai mica cere mai putin de la gpu.

| BezeaToxica explică:

OK mersiwinking o sa ma mai gandesc, dar ce telefon sub 1000 lei ai recomanda(orice marca care sa tina 2-3 ani)