| YahooMail a întrebat:

Ce calculator imi recomandati? Sa fie sub 14 milioane.
Eu am gasit:
http://www.cel.ro/......210-1gb-l/
si
http://www.cel.ro/......520-1gb-l/

Sunt bune? Imi recomandati altceva? Apropo...As vrea ca calculatoarele sa fie mai mult pentru gaming.

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Cam doua variante, asta daca te intinzi pana la 2000 lei. Prima, si cea mai ieftina ar arata asa http://bit.ly/Mnqs2a. Procesor amd cu 3 nuclee, cu foarte putin noroc il deblochezi si faci quad-core, deblocat o s afie cam cat cea de-a doua configuratie. Placa video este si ea foarte buna, indiferent de rezoltie, fie ca e full hd sau nu, o sa rulezi fara probleme pe high. A doua varianta arata asa cu i3 http://bit.ly/LZ8L47. Placa de baza e destul de dotta, vine cu usb 3.0 si sata 3.0. Aceasta configuratie e mai slabuta decat anterioara in jocurile obisnuite, dar e mai puternica in jocurile, nu stiu, cum e diablo, sau lol, sau metin(procesorul conteaza aici putin mai mult, si i3 e mai bun ca acel amd, dar daca vrei jocuri gen gta, cod, etc, atunci mergi pe amd). Oricum, doar orientativ, cea cu i3 scoate de cam 4 ori mai multe fps-uri decat cele cu gt 520m(pe care le laudai tu), iar cea cu 6850 6-8 ori mai multe fps-uri. Comparat cu gt 210, dubleaza aceste cifre. Daca ai nelamuriri, doar zi. Inca ceva, daca nu te poti intinde atata cu banutii, ramai a prima configuratie :) ca si aia e destul de ok, inferioara cu mult acestora, dar tot peste aceste pc-uri gata facute.

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Gaming, vizezi tu gaimg cu porcariile astea de sisteme.

| YahooMail explică (pentru sltlp):

Eu vreau unele mai gaming la un pret mic. Adica eu am laptop si are:
Dual Core la 1. 6GHz
2GB RAM
Placa video integrata, maxim 256MB

Deci astea sunt super pentru mine.Tu vezi un cac*t, eu vad aur.

| sltlp a răspuns (pentru YahooMail):

Deci daca tu stai pe porcaria aia de integrata, normal ca tratezi cac*at-ul ca aur-ul. CE sa iti mai zic, decat c aimi pare rau cateodata ca incerc sa ajut oamenii sa faca decizii corecte.

| YahooMail explică (pentru sltlp):

Bine, bine. O sa mai scot ceva maruntis din portofel si poate mi-l voi lua pe acesta:
http://www.magiccomputers.ro/......35732.html
Este mai bun?

| sltlp a răspuns (pentru YahooMail):

Nu, uite nu o sa ma cert cu tine, iti xplic, vrei sa ma asculti bine, nu, tot bine. Pentru jocuri, ca asta vroiai nu conteaza proceosorul prea mult, ci placa video. Iar toate de pana acum au niste porcarii de placi video. Si ti-am zis, cea mai rea componenta pe care o pun astia la sisteme gata facute este sursa, care daca e de proasta calitate se va observa la un soc de curent, sau daca faci un upgrade, sau in timp, o s apice deodata, si o sa se arda si alte componente pe langa sursa. Sa sarim pete sursa, revin la placa video. Eu iti pot demonstra asa: config facuta de mine acolo iti scoate e doua ori mai multe fps-uri decat cele pe care le-ai ales tu, si de 3-4 ori mai mult decat configuratia din primul link, cu 2 gb ram. Atat am avut de spus.

| YahooMail explică (pentru sltlp):

Uite. Imi poti da tu un calculator bun? Te vad mai priceput pe-aici. Iar calculatorul sa fie sub 19-18 milioane.Sau se poate si 20 de milioane.

| sltlp a răspuns (pentru YahooMail):

Cam doua variante, asta daca te intinzi pana la 2000 lei. Prima, si cea mai ieftina ar arata asa http://bit.ly/Mnqs2a. Procesor amd cu 3 nuclee, cu foarte putin noroc il deblochezi si faci quad-core, deblocat o s afie cam cat cea de-a doua configuratie. Placa video este si ea foarte buna, indiferent de rezoltie, fie ca e full hd sau nu, o sa rulezi fara probleme pe high. A doua varianta arata asa cu i3 http://bit.ly/LZ8L47. Placa de baza e destul de dotta, vine cu usb 3.0 si sata 3.0. Aceasta configuratie e mai slabuta decat anterioara in jocurile obisnuite, dar e mai puternica in jocurile, nu stiu, cum e diablo, sau lol, sau metin(procesorul conteaza aici putin mai mult, si i3 e mai bun ca acel amd, dar daca vrei jocuri gen gta, cod, etc, atunci mergi pe amd). Oricum, doar orientativ, cea cu i3 scoate de cam 4 ori mai multe fps-uri decat cele cu gt 520m(pe care le laudai tu), iar cea cu 6850 6-8 ori mai multe fps-uri. Comparat cu gt 210, dubleaza aceste cifre. Daca ai nelamuriri, doar zi. Inca ceva, daca nu te poti intinde atata cu banutii, ramai a prima configuratie :) ca si aia e destul de ok, inferioara cu mult acestora, dar tot peste aceste pc-uri gata facute.

| andreymaryus a răspuns:

Prima varianta este foarte buna

| sltlp a răspuns (pentru andreymaryus):

Dimpotriva ca primul e mai slab

| sltlp a răspuns (pentru andreymaryus):

Ok, acum, daca vrei sa te joci macar jocuri noi, nu pe detalii impresionante, dar oricum, fa un efort si cumpara pe piese http://bit.ly/OSbKA ca e net superior a sistemele alea.