Întrebare recomandată | anonim0007 a întrebat:

Ce contrast si ce luminozitate se seteaza la un monitor lcd pentru a nu-ti afecta ochii?

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Simplu. Îl setezi cum te simți tu bine în fața lui.
Nu te lua după toate comentariile aiurea în tramvai. Dacă unu poate sta cu el la maxim și nu-l deranjează nu e valabil și pentru altcineva.
Așa că îl reglezi cum vrei tu, cum te simți tu comod în fața lui.
E logic, dacă e prea închis o să te chinui să te uiți la el, ochii obosesc mai repede, același lucru și dacă îl ai dat prea deschis, ideea în seine este să îl reglezi cum îți place și cum simți tu că este ok.

8 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Depinde de LCD, de regula trebuie' sa ai grija sa dai Gamma la mimim, degeaba te joci cu luminozitatea/contrastul daca ai gamma pe maxim din fabrica si iti crapa pupilele in cap de parca stai la stroboscop.
@Trynda: Gresesti, un LCD prost sau setat prost e mult mai nociv decit un CRT mediu. Eu am avut un CRT cu tub Sony TrinitronFD care ducea 100Hz refresh, ziceai ca e Kindle. Cind am trecut la LCD, am crezut ca o sa orbesc, inca de la pauza de masa de la servici simteam ca imi ard ochii de parca imi daduse cineva cu spray lacrimogen in ei (si nu vorbesc din auzite, chiar am luat spray lacrimogen in fata).

| RB26DETT a răspuns:

Incearca sa nu fie luminozitatea foarte puternica, iti obosesc ochii foarte repede asa, normal, cat sa vezi bine.

| lpavel a răspuns:

Nu exista o setare pentru asa ceva!
Iti strici ochii doar daca exagerezi si stai prea mult (7-8 ore zi de zi) la calculator!

| Trynda a răspuns (pentru lpavel):

Setarile conteaza. Unele culori si lumina afecteaza ochiul. Depinde de om. Eu am configurat monitorul pentru ochii mei, avand in vedere ca e destul de mare.

| horia2012 a răspuns:

Cand lucrezi la calculator nu ai nevoie de mai mult de 50-60 %.(sau 5-6) depinde de indicatiile monitorului tau.
Contrastul si luminozitatea trebuie sa fie aproape egale. La unele jocuri poti mari luminozitatea si scade contrastul (dupa caz), dupa care revii la valorea initiala. (5-6).
Luminozitatea mare, distanta mica afecteaza ochii.

| Trynda a răspuns:

Eu am contrast 70 si luminozitate 100. Un lcd nu-ti afecteaza ochii ca un crt. Crt-urile sunt alea cu tub catodic, cutiile alea mari. Lcd au panou cu cristale lichide si nu afecteaza vederea. Decat daca abuzezi de el.

| Bogatasul a răspuns:

50-50 trebuie sa fie egale.
Funda

| catanamihai a răspuns:

Orice monitor iti afecteaza ochii, numai ca lcd nu iti afecteaza asa rau vederea ca crt-urile! Si nu exista un contrast care sa nu iti afecteze ochiiwinking! FUNDA?