| 5yr0Kk a întrebat:

Ce credeți mai merită DDR3? daca apare DDR4?

13 răspunsuri:
| SouLIce a răspuns:

Ddr4 va aparea odata cu a cincea generatie de procesoare Intel, din cate se zice pe net urmatoarea generatie va fi to pe soket 1150 si se pare ca placile de baza deja existente vor primi un update de bios pentru a suporta noile procesoare si memorii ddr4
DEci in concluzie ia-ti o platforma Intel ca sa ai posibilitate de upgrade la ddr4

| 5yr0Kk explică (pentru SouLIce):

Nu vreau Intel...ori merg pe AMD ori nu mai fac pclaughingfaza e ca AMD are mai multe posibilitati de overclock si mi se pare mai intuitiv...

| AlyxandirClaw a răspuns (pentru 5yr0Kk):

Si Intel are posibilitati de overclock la versiunile unlocked, adica cele care se termina in "K".

Si legat de ce a zis SouLIce, DDR4 va functiona si pe AMD, nu are nici o legatura. In plus exista deja procesoare cu socket 1150, seria Intel Haswell. Deci nu stiu despre ce vorbesti.

WorldAlone, pai atunci de ce mai discutam? De ce sa mai astepte doua triestre sa apara DDR4 cand performanta oricum nu va fi diferita? Nu ii va aduce fizic nici un beneficiu.

| miTzuliK93 a răspuns:

Nu ar fi o diferenta vai de mine semnificativa intre cele 2 in primul an din postura gamerilor, pentru ca asta a fost si la trecerea DDR2-DDR3.

Uite aici o comparatie ca sa-ti dai seama ca ce imbunatatiri ar putea aduce DDR4: http://www.micron.com/products/dram/ddr3-to-ddr4.

| FatUglyVirgin a răspuns:

Hhhhhhhwat?

| AlyxandirClaw a răspuns:

Nu va fi mare diferenta oricum. Ia-ti DDR3 daca poti pentru moment. Oricum va mai dura.

Răspuns utilizator avertizat
| AlyxandirClaw a răspuns (pentru WorldAlone):

In momentul actual CPU-ul si trecerea la un SSD face cea mai mare diferenta legat de viteza. Diferenta dintre DDR2 cu 800 si DDR3 cu 1600 este de 6, 400 MB/s, in esenta dubla. Asta nu face mare lucruwinking.
Singurii care ar trebui sa fie incantati de DDR4 ar fi server-hosterii si cei care hosteaza o gramada de servere de-acasa. Pentru viteza de deschidere a aplicatiilor etc. mai de graba s-ar trece la SSD happy

Răspuns utilizator avertizat
| 5yr0Kk explică:

Nu vreau sa iau "pentru moment"' vreau saiau ceva de viitor. aceea o sa iau probabil un FM2+ dar daca se schimba RAM-ul implicit si placa de baza si procesorul.

| fulgerul090608 a răspuns:

Merita

| Dinu77744 a răspuns:

Ddr3 va ramine mereu buna si eftina

| FreakyLP a răspuns:

Da bine intales happy