| anonim_4396 a întrebat:

Ce defecțiune ar putea avea un televizor care face dungi orizontale galbene pe ecran, dungi în mișcare?

Am un NEI plasma cumpărat acum 3 ani la suma de 250 de lei și a funcționat foarte bine un an de zile apoi au început să apară acele dungi pe ecran. Are perioade când merge, dar apoi faza cu dungile reapare.
Sonorul funcționează, antena e bine conectata, la fel și cablul de alimentare.

Ce ar putea fi?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă este cu plasmă, are un dispozitiv electronic care baleiază ecranul și emite pe orizontală, transferă pe el infomația video. Dacă acest dispozitiv este deteriorat apar dungile albe. Asta ar putea fi. La noi în oraș, Cluj circulă pe străzi o mașină cu țigani care te debarasează de vechituri stricate. Asta ar putea fi soluția.

3 răspunsuri:
| DeMicUnCălător a răspuns:

Ce ar putea fi? -Prețul. La 250 de lei! Mă mir c-a mers atăt de mult!

| Celdrept a răspuns:

Nu știu draga
Ia-ți altul că îți permiți.

| Cherciumihai a răspuns:

Din descrierea ta, problema cu dungi orizontale galbene pe ecranul televizorului tău NEI plasma ar putea fi cauzată de un defect în panoul de afișare sau în componentele electronice asociate. Pentru a obține o diagnoză precisă și pentru a remedia problema, recomand să consulți un specialist în reparații de televizoare.