| mj a întrebat:

Ce diferenta este intre break si diesel? la masini ma refer

4 răspunsuri:
| pepe a răspuns:

Break este model de masina, iar diesel este tip de carburant.

| alexutzu00791 a răspuns:

Poi stai asahappy, pai diesel e motorizare si break e aspectul masinii, mai lunguiata asa cu portbagajul mai marehappy

| mhann a răspuns:

Sunt doua notiuni diferite. Indeobste prin Diesel se intelege motor pe motorina. Aprinderea se realizeaza prin compresie. Pistonul reduce spatiul din camera de ardere pana cand presiunea e asa de mare incat carburantul face explozie. Spre deosebire de cele pe benzina, unde carburantul se aprinde de la o scanteie produsa de bujia electrica.
De fapt numele de Diesel vine de la inginerul Rudolf Diesel, inventatorul acestui tip de motor.
Break e o anumita forma a caroseriei. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta e in capul tau. iti lipseste niste componente sau suruburi cred ca parintii tai au fost atenti la vreun film cand te-a facut