| Myr3ll1994 a întrebat:

Ce diferenta este intre jocurile pal si jocuri ntfs de play station 2

3 răspunsuri:
| hrdcore a răspuns:

Pai la televizorul normal nu lcd sau plasma daca esti din europa si bagi un joc de tip pal in ps2 se poate vedea alb-negru pentru ca televizoarele cumparate din europa nu redau decat ntfs

| stealthb a răspuns:

PAL si NTSC sunt standarde de redare a televizoarelor. NTFS e un file system pe care ruleaza Windows si n-are absolut nicio treaba. NTSC e folosit in America de nord si Japonia si PAL in Europa. Diferenta consta in frame-uri pe secunde redate si rezolutie. Cauta pe cat posibil PAL pentru compatibilitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PAL (Phase Alternate Line) este un standard de televiziune color apărut în Europa de Vest şi folosit în mai multe ţări europene sau ne-europene; foloseşte 625 linii/50Hz.

Sistemul PAL are un număr de 25 de cadre/secunda (50 interlaced-intreţesute). Din cele 625 de linii existente, doar 576 sunt vizibile, restul fiind folosite pentru a transmite alte informaţii (ex. date de sincronizare).

NTSC (National Television System Committee) este folosit sistemul de televiziune analogic în cea mai mare parte din America, Japonia, Coreea de Sud, Taiwan, Filipine, Birmania, Islanda şi Pacific unele naţiuni şi teritorii (a se vedea harta). NTSC este, de asemenea, în numele Statelor Unite ale Americii organism de standardizare, care a adoptat NTSC difuzare standard. [1] Primul alb-negru NTSC standard de difuzare a fost elaborat în 1941 şi nu a avut nici un provizion pentru transmisii de culoare. În 1953 un al doilea standard, a fost eliberat, ceea ce a permis de emisie de culori pentru a fi compatibile cu stocul existent de alb-negru receptoare, menţinând în acelaşi timp, de lăţime de bandă de difuzare canal deja în uz. NTSC a fost prima emisiune de adoptat pe scară largă de culori sistemului, după peste o jumătate de secol de utilizare, de marea majoritate a peste-de-aer NTSC transmisiile în Statele Unite vor fi înlocuite cu ATSC pe 12 iunie 2009 şi de 31 august 2011 în Canada.