| hasmatuchi a întrebat:

Ce echipament ai nevoie pentru a face un vlog? Ok, stiu basicul, dar cred ca e importanta si calitatea lui, nu? Ce imi recomandati?

2 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Sa ai minim o camera full hd, de preferat un dslr si un microfon extern.

| NLS a răspuns:

Ce buget ai?
Pentru filmat, foarte bun ar fi Canon 70D (chiar și SH), și obiectivul de kit, dacă vei avea lumina de studio.
Sau GH5, de la Panasonic, dacă dorești 4K.

Ai nevoie de un microfon condenser bun, ceva decent găsești începând cu 400 ron.

De lumini de studio am amintit deja, nu e atât de important brandul, nu trebuie sa iei ceva scump.

E obligatoriu un trepied stabil.

Soft de editare exista gratuit: DaVinci Resolve.
Aproape toți începătorii îl folosesc, cât și cei care nu doresc sa plătească taxa lunara la Adobe, și sa primească în schimb crash uri în Premiere.

Daca vrei sa înregistrezi și ecranul, OBS, pentru ca e gratuit și bun, sau Mirillis Action, pentru ca e eficient, are interfață ușor de înțeles și e ieftin