| kishinawyanka a întrebat:

Ce este defragmentarea? Cum ajută computerului?

Răspuns Câştigător
| thizizme a răspuns:

Poate s-a raspuns deja mai explicit, dar nu citesc tot timpul toate raspunsurile.
Sa zicem ca ai niste filme pe HDD, bagi niste muzica, apoi stergi un film, bagi un joc, stergi niste muzica, bagi niste poze etc. Pe HDD-ul tau o sa ai ceva de genul filme-o parte din joc-muzica-alta parte din joc-o parte dintr-un film-muzica-film etc. Explicatia: cand ai sters un film de exemplu a ramas pe HDD x spatiu liber care va fi umplut cu prima ocazie. Ce sanse sunt sa bagi pe HDD ceva nou care sa ocupe exact acel x? Cand defragmentezi totul o sa fie in ordine, adica bucatile alea unite. Rezultatul: accesare mai rapida a informatiei.

8 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Defragmentarea se face hdd-ului si este un proces in urma caruia computerul acceseaza mai rapid datele decat in mod normal. In urma defragmentarii toate datele si adresele sunt la locul lor.

| asko a răspuns:

E ca si o biblioteca unde toate ar trebui sa fie ordonate ca toata treaba sa mearga cat mai bine, odata la 2 saptamana. o luna e recomandat sa defragmentezi

| Ana213 a răspuns:

Cartile despre care iti vorbea brigaela se numesc indexuri adica tabele cu date, daca ai observat defragmentarea poate chiar muta file de extensie:. dll sau. css dar cele mai multe file pe care le pune in ordine sunt cele din,, System Volume Information". E un proces prin care se pune in ordine datele stocate pe hard-disk intr-o ordine de indexuri pe care o foloseste windowul pentru a fi mai usor de gasit.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Defragmentarea muta clusterii (depozitele de informatie) astfel incat ii ordoneaza, anuleaza spatiile dintre ele. Astfel calculatorul le va accesa mai rapid. Ca sa folosesc comparatia lui Asko: e ca si cum ai avea carti imprastiate prin toata casa. Daca le pui in ordine, in biblioteca, iti va fi mai usor sa cauti prin ele si sa gasesti cartea dorita.

| whitehair a răspuns:

Rearanjarea datelor pe o partitie sau hard-disc.In functie de algoritmii folositi aceasta operatie fi extrem de eficienta crescand simtitor viteza de accesare a datelor si implicit timpul de raspuns al computerului.Ca sa intelegi mai bine vom face o analogie: am sa te rog sa construiesti o bicicleta in doua moduri:prima data sa achizitionezi componentele necesare din orase diferite, iar a doua oara de la un singur magazin foarte apropiat.In primul caz o vei face intr-o durata de timp mare, cu consum mai mare de resurse, iar a doua oara foarte repede. Sper ca a fost sugestiv si te-a ajutat.Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se strica nimic daca dai defragmentare, nu? Face doar bine sau se poate intampla si alte minuni? big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.videotutorial.ro/? p=574
"Ce este defragmentarea? Cum ajută computerului?" dupa ce intri pe linkul de mai sus o sa stii raspunsul pentru detalii zerocool_94 hai salut;)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu fac asta deja rezultatul o sa se vada de la sine