| XSuperGamerHD a întrebat:

Ce este frecventa de la procesor? Trebuie sa o echilibrez cu placa de baza sau ceva de genul?

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Frecventa e un mod de a masura puterea. De ce e mai mare, de aia e mai bun, dar numai din anumite puncte de vedere. Nu, ce te intereseaza pe tine e sa se potriveasca socket-ul de la procesor pe placa de baza.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Wr3nch):

Complet gresit! E ca si cum ai zice ca turatia unui motor e direct proportionala cu puterea lui!

| Wr3nch a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am zis ca e un mod de a masura puterea. Te rog spune inteleptule, un procesor de 1 Ghz e mai bun fata de unul de 2.5 GHz, ambele cu un core? laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Wr3nch):

Da! Ala de 1 GHz poate fi pe 64 de biti, iar ala de 2.5 pe 8. DESTEPTULE!

| Wr3nch a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ma refeream strict la frecventa, ca daca e sa intram in detalii si arhitectura putem sa schimbam n replicilaughing Dar cum ai interpretat gresit primul meu raspuns la intrebarea asta nu are rost sa ne certam. O zi frumoasa si numai bine!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Wr3nch):

STRICT FRECVENTA. STRICT. Nu ne certam, doar ca nu recunosti ca ai gresit. Strict frecventa e x MHz sau GHz, nu exista nimic relativ. Si un motor de motocicleta poate urca la 10000 rpm, dar asta nu il face mai bun ca unul de tractor care e in rosu la 4000 pentru tras in plug.winking

7 răspunsuri:
| elcosmin a răspuns:

Afla cum se numește placa de baza, interesează te de ea și vezi cu ce e compatibila. La fel și în cazul ramilor și dacă nu ma înșel, și plăcii video