| anonim_4396 a întrebat:

Ce este mai exact masina de facut bitcoin de la Butterfly Labs?
Uitati si o mica prezentare : https://www.youtube.com/watch?v=EI9GNUxjxX0

Chiar nu stiu in ce conditii si cum functioneaza aceasta "masinarie" de facut bani. Am inteles ca se castiga destul de frumos din "minerit", dar ma intrebam daca este cineva aici care poate sa-mi explice si mie mai exact cum functioneaza toata treaba asta.

Multumesc anticipat! :)

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ai inteles prost. Se duce la vale BC-ul si oricum la noi curentul si hardware-ul sint prea scumpe ca sa renteze. Am asamblat un miner cu doua R9 280X-uri in crossfire pentru un amic, stiu ce vorbesc. Dupa citeva luni de mining abia daca scosese de-un pachet de biscuiti pe linga banii de curent. De amortizarea investitiei nici nu mai aduc aminte...

| Jipa95 a răspuns (pentru KodrutZ):

S-au cam dus vremurile alea in care oricine putea mina cu procesorul sau placa video, si asa au aparut minunatiile alea de aparate care au o putere foarte mare de procesare.