| Steaua10 a întrebat:

Ce este un proxy si ce beneficii iti acorda el? Sa raspunda doar cunoscatorii(de dorit programatori happy ). Ms mult

2 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Http://en.wikipedia.org/wiki/Proxy_server
Un proxy iti permite accesul la internet cand te conectezi in LAN. Userul cere cu ajutorul browser-ului de Internet o anumita pagina proxy-ului, iar acesta trimite cererea in internet. Pagina receptionata este remisa catre utilizatorul care a lansat cererea. Astfel, utilizatorii nu mai sunt expusi atacurilor directe din internet si pot iesi in internet printr-un singur IP public. Proxy-serverul poate folosi metode de autentificare user-password in asa fel incat doar userii autorizati au acces la internet.
Un server proxy este un computer care funcționează ca intermediar între un browser Web (cum ar fi Internet Explorer) și Internet. Serverele proxy ajută la îmbunătățirea performanței Web, stocând câte o copie a paginilor Web utilizate frecvent. Atunci când un browser solicită o pagină Web stocată în colecția (cache) serverului proxy, pagina este furnizată de serverul proxy, mai rapid decât deplasarea pe Web. De asemenea, serverele proxy ajută la îmbunătățirea securității, filtrând unele tipuri de conținut Web și software-urile rău intenționate.
Serverele proxy sunt utilizate cel mai mult de către rețele din organizații și firme. De obicei, persoanele care se conectează la Internet de acasă nu utilizează un server proxy.
Si acum simplu: Cand navighezi un site printr-un proxy cererile tale sunt trimise catre proxy iar proxy-ul le trimite catre site in locul tau - asta-i beneficiul!
Bafta!

| explorer a răspuns:

O sa ai o viteza mai proasta la inceput, apoi dupa ce se stocheaza in cache vor merge mai rapid daca nu se actualizeaza intretimp.
O sa ai alt ip public, anumite probleme cu tv si radiourile online.