| MaxKiller911 a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu tehnologia Turbo-Boost de la Intel. Lamuriti-ma si pe mine, procesorul urca singur la o frecventa superioara sau este nevoie de OC?

5 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Tenologia turbo este ca un OC, dar se face automat, dacă din bios este setat pe enable, dar nu recomad asta.Succes

| MaxKiller911 explică (pentru DeyCj):

De ce nu recomanzi?

| DeyCj a răspuns (pentru MaxKiller911):

Că de regulă așă ceva e mai mult...comercial, riști să arzii procesorul sau să avariezi placa de bază, dar se poate aplica cu succes daca ai de exemplu un sistem de răcire cu apă(aia mai mult pe workstation-uri) și desigur o sursă de alimentare stabilizată ce are protecței reală la supratensiuni sau chiar un UPS.

| deedlebag001 a răspuns:

Da, dar nu recomand nici eu, pentru ca daca nu iasa bine, s-ar putea sa ti se arda ori sa ti se strice, si atunci ii cam naspa treaba, mai bine lasa-l la frecventa lui originala

| sangerosulel a răspuns:

Din cate stiu eu exista driver pentru turbo-boost care il gasesti la Intel pe site. Merge el automat cant e nevoie si il recomand.