| Ciprikao a întrebat:

Ce inseamna "a root-a" un device?
Gen... Vreau sa iau un program pentru telefon si ma pune sa imi root-ez telefonul.
Funda.

Răspuns Câştigător
| Nico_Mary_1990 a răspuns:

Prin rootarea unui telefon se deblochează fișierele de sistem la care tu nu ai putea să ai acces în mod normal. prin aceasta operatiune, nimic nu este afectat. Aplicațiile instalate funcționează în același fel.

1 răspuns:
| soloangel01 a răspuns:

Root-ul e un fel de program care iti da acces la niste comenzi de administrator pe telefonul tau. Daca il rootezi ai bani infiniti la unele jocuri si poti dezinstala aproape orice aplicatie (radio si altele de genu) pentru a mai curata din memorie.