| vladulishere a întrebat:

Salut TPU. scuze pentru ca am scris asa mult. Vreau sa imi spuneti si mie mai exact ce inseamna sa faci root la un telefon. Eu am un tel. cu Android 4.4.2 si vreau sa ii fac root ca sa pot folosi o aplicatie de inregistrare a ecranului de pe google play care are nevoie de root. Si vreau sa stiu cam ce riscuri sunt. Se poate sa mearga ceva prost pe parcurs? ( cand fac root) adica daca gresesc ceva risc sa stric telefonul? Un prieten mi-a spus ca si-a facut root si apoi telefonul ii mergea prost, se bloca mereu. se poate? Mi-e putin frica sa nu il stric. Si dupa ce am facut root, se poate sa il fac din nou cum era la inceput, fara root? Multumesc mult.

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu te sfatuiesc. Multi se vaita ca nu le mai functioneaza corespunzator telefonul dupa rootare.

| Alejay a răspuns:

Root-ul nu strica telefonul, practic este un alt nivel de customizare al functiilor telefonului.
Root inseamna acces la fisierele de sistem pentru a face schimbari radicale telefonului, bineinteles daca nu te pricepi si instalezi numai imbecilitati telefonul va incepe sa nu functioneze sau sa se blocheze!