| yonutz63991 a întrebat:

Ce inseamna ca o camera are focalizare si autofocus?

Răspuns Câştigător
| Leylla a răspuns:

Focalizarea este procesul care asigură claritatea imaginii înainte de expunere. Când subiectul este focalizat, contururile sunt deja bine definite, cu detalii clare, fără estompare.

Autofocusul este focalizarea automată (sau AF) optic sistem foloseste un senzor, un sistem de control şi un motor de a se concentreze complet automat sau de la un punct de manual selectat sau zona. Un vizor electronic are un afişaj în locul motorului; reglare a sistemului optic trebuie să fie făcut manual până la indicaţie. Metodele sunt numiţi de către senzorul de utilizat: activă, pasivă şi hibrid.

1 răspuns:
| Lautaru_Gigi_1987 a răspuns:

Focalizare= stabilizeaza imaginea
autofocus=focalizeaza automat imaginea