| xpertul a întrebat:

Ce inseamna ddr2 sau ddr3 la calculatoare.

Răspuns Câştigător
| Carton a răspuns:

Salut DDR2 si DDR3 sunt de fapt denumirile ramului
Memoriile DDR2 multiplică bus clock-ul (clock-ul magistralei) cu 2, rezultând un clock al memoriei de frecvență dublă față de bus clock, iar memoriile DDR3 multiplică bus clock-ul cu 4, rezultând un clock al memoriei cu frecvența de patru ori mai mare față de bus clock, în timp ce la mai vechile memorii DDR clock-ul memoriei este nemodificat, ramanand identic cu bus clock-ul.

Ca sa stii ce DDR iti trebuie, trebuie sa stii ce placa de baza ai. Bafta!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

DDR (Double Data Rate) sunt tipuri de memorie RAM. Numai bine!

| serghey10 a răspuns:

Double data rate, un mod de transfer pentru informații pe magistrala unui calculator. Un ddr3 e mai rapid ca ddr2. Sper ca te-am ajutat! happy Funda? big grin