| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna "mac stereotypes are lack of control"? Stiu mot a mot, dar ce vrea sa insemne asta?

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Se refera la faptul ca produsele Apple formeaza un sistem inchis, iar utilizatorii nu prea pot sa se uite "sub capota". Nu au control asupra sursei, ci pot doar sa utilizeze uneltele pe care Apple le pune la dispozitie

iOS este "closed source" si nu permite utilizatorilor sa acceseze codul sursa.

Android-ul in schimb se bazeaza pe cod open-source, pe care utilizatorii il pot modifica.