| DanuTzCarbon a întrebat:

Ce inseamna o placa de baza cu video integrat in procesor? Mai am nevoie de o placa video?

Răspuns Câştigător
| taken a răspuns:

Placa de baza pe care ai ales-o suporta procesoare I3.I5 si I7 care au placa video integrata in ele, de aceea spune placa video integrata in procesor.
Pentru jocuri este bine sa ai placa video dedicata, desi se spune ca Intel HD 4000 face fata si celor mai noi jocuri.
Uite, cei de aici sustin ca joaca Crysis 3 si Battlefield 3 doar cu procesorul:
http://www.youtube.com/watch?v=CMZ4uaeBRjw

http://www.youtube.com/watch?v=a_A5vQ-lGnA

5 răspunsuri:
| johnyxus a răspuns:

De obicei sunt slabe cele incorporate de care zici tu, daca ai laptop nu poti sa iti mai pui placa video daca e pc poti cu siguranta sa iti mai pui.

| IceDemon93 a răspuns:

Mai degaraba un procesor cu nucleu pe GPU (placa video pe procesor) este acel procesor care, pe langa cei 2-4 nuclei ai sai, mai are cativa pe GPU, care ruleaza independent de ceilalti, si te ajuta la accelerarea 3D. Cu un AMD A10 (are 6 nuclee pe GPU) poti juca lejer un NFS MW 2013, FarCry3 sau orice joc ce va fi lansat pana in 2015-2016, la High. Totusi, sfatul meu este sa iti cumperi placa video, pentru ca nimic nu e mai bun pentru jocuri decat ceva ce a fost facuta special pentru asa ceva. In esenta... daca ai placa video integrata pe procesor poti sa joci jocuri noi (depinde de cat ai placa video, si ce procesor) dar sfatul meu este sa iti cumperi placa video.

| IceDemon93 a răspuns:

Daca vrei sa iti iei procesor Intel, ia-ti placa video... Eu am procesor Intel i3, placa video cica de 1 GB, Intel Family sau cum se numeste, si abia se misca fifa 07. Eu zic sa iti iei un AMD A series, e cam la acelasi pret cu un i3, dar de 2 ori mai bun.

| AnnDi a răspuns:

Depinde de ce asteptari ai de la acea placa video integrata (on-board)... Placile video pot fi: incorporate pe procesor sau placa de baza si separate. Cele mai bune sunt cele separata dar sunt si mai costisitoare. Chiar daca acelasi model, producator si serie are placa video integrata in procesor, niciodata nu o sa fie la fel de buna ca una care are acelasi producator, model si serie si este separata.

| DanuTzCarbon explică (pentru AnnDi):

Nu am asteptari mari de la ele. Stiu ce inseamna dedicat si integrat. Dar cand ma uitam pe MediaDot, la cateva placi de baza scria "Video - integrat in CPU". Uite un exemplu: http://www.mediadot.ro/......4-microatx Si revin cu intrebarea... Mai am nevoie de o placa video?

| taken a răspuns (pentru DanuTzCarbon):

Placa de baza pe care ai ales-o suporta procesoare I3.I5 si I7 care au placa video integrata in ele, de aceea spune placa video integrata in procesor.
Pentru jocuri este bine sa ai placa video dedicata, desi se spune ca Intel HD 4000 face fata si celor mai noi jocuri.
Uite, cei de aici sustin ca joaca Crysis 3 si Battlefield 3 doar cu procesorul:
http://www.youtube.com/watch?v=CMZ4uaeBRjw

http://www.youtube.com/watch?v=a_A5vQ-lGnA