| NickPop a întrebat:

Ce inseamna sistem de operare free dos? Funda!

10 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Free DOS-ul este versiunea gratis a sistemului de operare MS-DOS.Acest sistem de operare este proprietar Microsoft și este baza Windows-ului de azi.Cu acest sistem de operare si datorită divizei de pc a IBM-ului o ajuns Microsoft-u ce e azi, iar ca drept mulțumire compania asta de doi bani a șantajat IBM-ul încercând să-l distrugă, iar neavând de ales a fost nevoit să-și vândă acțiunile către Lenovo ca să supraviețuiască corect pe piață.
Actualmente MS-Dos-ul și Free DOS-ul fiind sisteme de operare în mod text nu se mai folosesc deoarece sunt sisteme de operare cu interfețe grafice ce face interacțiunea user-pc mult mai plăcută și mai ușor de utilizat, dar nu la fel de precisă cum se face în mod text.Succes

| RareşTPUro a răspuns:

FreeDOS (fostă gratuit Free-DOS și PD-DOS) este un sistem de operare pentru computere compatibile IBM.FreeDOS este compus din mai multe programe diferite, separate, care să acționeze ca "pachete" pentru a FreeDOS.Ca un membru al familiei DOS, acesta prevede în principal accesul la disc prin intermediul kernel-ului său și oferă management parțial al memoriei, dar nu implicit GUI (deși Open GEM este listat pe site-ul oficial FreeDOS). FreeDOS 1.1 a fost lansat pe 2 ianuarie 2012, câteva dintre pachetele care alcătuiesc FreeDOS sunt actualizate frecvent. FreeDOS suportă PC-uri cu hardware IMB foarte vechi, la fel de bine ca pe unele noi. Spre deosebire de MS-DOS, este compus din sofware gratuit și open source, licențiate sub termenii GNU General Public License (GPL). Distribuția lui nu necesită taxe de licență sau drepturi de autor, iar crearea distribuțiilor personalizate este permisă. Totuși, alte secțiuni ca "U.T.I.L" includ sofware care nu aparține GPL. - Sursa "wikipedia"

| Ineys a răspuns:

Ma nu mai bagati ma baiatu in ceata. Nu va dati mari informaticieni cu definitii de pe Wikipedia.rolling on the floor
Dorine tata, inseamna ca trebuie sa te doara in dos, de acel free dos. Tu nu ai treaba cu el, indica faptul ca poti instala orice system de operare. Dar cel mai probabil, vei instala un windows daca-ti vei cumpara un laptop/desktop cu free dos, asa ca nu vei avea probleme.

| BogdanDediu a răspuns:

Adica poti sa iti pui ce vrei tu adica windows linux etc

| AleXzpm a răspuns:

Salut,
Este un system de operare vechi pe care poti sa il folosesti pentru chestii basic.Mai multe ifoz:http://www.freedos.org/wiki/index.php/Main_Page
Spor

| BoneShiver a răspuns:

Adica poti baga pe laptopul / pcul ala ce sistem de operare vrei

Exemple: Windows xp, vista, 7, 8, 8.1 s.a.
Linux, Ubuntu, Fedora
MAC osx

| BoneShiver a răspuns (pentru BoneShiver):

Adica gen, te cam obliga sa bagi laughing Pentru ca el nu are pana nu ii bagi... Got my stupid logic? laughing

| DeyCj a răspuns (pentru BoneShiver):

Linux este un kernel dezvoltat final din 1994 de Linus Trovas.Pe acest kernel se bazează sisteme de operare cum e Ubuntu, Open SUSE(două mizerii comerciale ce fac lumea open source de rușine) și multe altele din cele peste 100 de distribuții GNU Linux cunoscute + restul remix-urilor și distribuțiilor server. happy

| Dddsasul a răspuns:

Free dos este ceva foarte asemanator cu cmd (comand promt-ul) practic nu are sistem de operare, cel mai probabil este vorba de un laptop. Dupa ce il cumperi va trebui sa instalezi un windows de pe un cd bootabil. Free-dos nu are interfata grafica totul se realizeaza din comenzi. (coduri introduse prin tastatura) daca vrei cauta pe youtube sa vezi cum arata. Cum ziceam daca nu ai un cd bootabil de windows nu il lua deoarece nu vei avea cum sa schimbi sistemul de operare pana cand vei face rost. Nu sunt sigur daca merge si cu un stic in format bootabil, nu am incercat inca dar din cate am auzit pot sa apara probleme (de asta nu sunt sigur).

| Reeeeewlo a răspuns:

Free Dos adica Free Operating System.Inseamna ca nu are windows pe el si trebuie sa pui tu. Funda?