| SunStar117 a întrebat:

Ce inseamna tipul de senzor si de ce este important pentru aparatul foto?

Dau funda...

Răspuns Câştigător
| BigBadSheep a răspuns:

Senzorul în aparatele foto digitale înlocuieşte pelicula foto din vechile aparate. Prin urmare, cu cât sunt de rezoluţie mai mare (tip 10 Mpx, 12 Mpx) cu atât imaginea finală va avea rezoluţie mai mare, se vor vedea mai multe detalii, deci poate fi mărită mai mult decât una de rezoluţie inferioară. E de ajuns să vezi o poză făcută cu un telefon mai vechi, cu cameră VGA şi un telefon mai nou cu cameră de 5 Mpx.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Snapped a răspuns:

Ghid pentru cumpararea unui aparat foto: ce tip de senzor este mai bun? http://www.snapped.ro/......foto-4.htm