| X3RO a întrebat:

Ce laptop imi recomandati la pretul maxim de 2000-2300 de lei? Vreau sa editez niste clipuri ( ma refer la niste tranzitii, texte, pus niste imagini, niste filtre de culoare si taiat niste scene din video ), as mai vrea sa ma uit la niste seriale, sa editez niste poze si sa mearga cateva jocuri ( de preferat Fifa sau Gta V, etc., dar nu vreau sa ma joc neaparat la cea mai buna calitate). Am un verisor care stiu ca avea un laptop mai ieftin pe care se juca Gta V si stiu ca a mai bagat el 4gb de ram. Imi puteti zice ce ar mai trebui sa bag pe laptop-ul care mi-l recomandati ca sa mearga ce vreau?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Iesi mult mai ieftin sa alegi un model ce are din start 8GB RAM.
Pentru ca din cate vad, nu esti tu persoana care sa desfaca laptopul bucatele, si intr-un service operatia asta te costa cam 90-100 lei, chiar mai mult in unele orase mici.

Mai bine strangi acum banii aceia si maresti bugetul, astfel incat sa iei ceva bun.

Majoritatea brandurilor NU ofera capace pe spate sa poti schimba sau adauga alt RAM, sau alt HDD/SSD.

De remarcat ca alte piese foarte importante NU se pot schimba mai tarziu (placa video si procesor).

Daca il vrei pentru jocuri, nu lua nimic sub 15 inch, si rezolutia ecranului sa fie macar 1600x900 (sau 1920x1080).

Nu gasesti nimic cu SSD in acel buget. Cumpara ceva fara SSD acum si asigura-te ca are unitate optica!
Pe viitor poti cumpara un rack cu 50 ron (ssd 2.5 caddy) si montezi in locul unitatii optice (de care oricum nu ai nevoie in 2019-2020, etc), un SSD SATA 2.5

PS: un MX130 sau MX150 de la nVidia face treaba destul de buna in GTA V, si posibil sa duca si viitoarea iteratie (GTA VI) la frame-uri acceptabile