| Kassandra1408 a întrebat:

Ce laptop imi recomandati?

Vreau sa achizitionez un nou laptop, dar nu ma pot hotari.
Vreau sa il folosesc ca inlocuitor pentru desktop. Il voi folosi circa 4-6 ore pe zi. ( nu pe baterie) pentru redactarea documentelor, soft-uri de traducere, navigare pe internet, dar si ca centru multimedia.
Vreau sa pot juca si ultimele jocuri pe el asa ca am nevoie de o placa video buna si un procesor bun. ( nu sunt gamer, ci amator, dar vreau o configuratie buna)

Am ales aceste 3 modele, mi-ati putea va rog spune parerile voastre asupra lor?

http://www.evomag.ro/......67016.html

http://www.evomag.ro/......00NG5.html

http://www.emag.ro/......E-04G00EG5

Va multumesc anticipat!
P.S: Daca mai aveti si alte recomandari, le astept.

Răspuns Câştigător
| laptopnews a răspuns:

Da, tine de gusturile fiecaruia. Recomandarea ar fi sa mergi intr-un showroom si sa incerci mai multe tipuri de tastaturi. Vezi exact care ti se potriveste. Te poti orienta apoi in functie de configuratia recomandata. Asus N are taste mai moi, de cursa scurta. Personal, prefer astfel de tastaturi. Dar poti sa incerci si taste mai dure, delimitate etc. Daca mai ai si alte intrebari, nelamuriri, poti sa apelezi cu incredere. Succes!

8 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Uite un sfat:Tu zici ca nu esti gamer(ita?) inraita, pentru documente, internet si multemdia si bagi bani in configuratii cu Intel core i7? Esti un alt exemplu care nu demonstreaza decat ca are bani si nu stie catea putere au respectivele laptopuri. Gandeste-te ca sunt atatea variante cu i3/i5 care is mai mult decat suficiente. Asa, acum dupa mca morala, iti dau sfat-ul meu.
asa ceva: http://bit.ly/KbzeQx deoarece pentru multimedia, chiar si jocuri, un i7 e prea mult. Daca nu randezi, nu lucrezi mobil cu laotpul activitati solicitatne, acel i7 nu o sa faca decat sa stea deeaba. DE acea eu ti-am pus acolo un Asus cu i5, placa vidoe mai puternica dcat la cce ai pus tu. Dar, pe partea de multimedia si internet este mai mult decat avantajos. Are difuzoare de o calitate deosebita, vine cu subwoffer in pachet, ecranul este superb, full hd. SSD-ul e optional. E til ca timpii de icnarcare vor fi cu ult mai mici, spre ex, deschiderea windows-ului in maxim 20 secunde.

| Kassandra1408 explică (pentru sltlp):

Am spus ca nu sunt gamer-ita ca sa nu promover stereotipul persoanei desprinsa de realitate ca petrece 12 ore in fata calculatorului neglijandu-si nevoile. Sincer, mi se pare un mod de a evita realitatea si contactul social. Nu neg efectul educational pe care il au jocurile dar nici excesele nu sunt bune.
In orice caz, am precizat in intrebare ca vreau sa pot juca ultimele jocuri pe el. Si cel mai probabil voi pastra laptopul achizitionat 3-4 ani.

Vreau sa investesc in el pentru a fi la inaltime si 3 ani de acum incolo.
Am ales Toshiba pentru ca in 3 ani si jumatate de cand am laptop-ul de la ei, l-am dus in service doar pentru curatare. Si designul este demn de mentionat.

| Kylexy a răspuns:

Sunt exceptionale componentele si configuratie, dar piperate la pret, daca vrei laptop calumea intra pe www.msi.com o sa iti las eu in link
http://msi.com/product/nb/#/?sk=Gaming%20Series

| laptopnews a răspuns:

Pentru multimedia iti recomand ceva din seria N de la Asus. Un Asus N55SF cu o configuratie buna, se va descurca bine si in jocuri. Are o placa video mai buna decat GT 540M, tehnologia SonicMaster si sistemul audio Bang & Olufsen ICEpower. E un laptop rece, din materiale de calitate.
Un alt avantaj este ca vine cu Windows preinstalat.
http://www.emag.ro/......5SF-S1393V
Gasesti aici un review complet pentru a vedea ce performante ofera.
http://laptopnews.ro/review-asus-n55sf-sunetul-la-un-alt-nivel.html

| Kassandra1408 explică (pentru laptopnews):

Va multumesc. Acum ma mai uit peste review-urile de pe site-ul vostru. Voi avea multe documente de redactat si nu cred ca ma voi impaca cu tastatura Asus-ului. Dar e demn de mentionat. Va multumesc.

| laptopnews a răspuns (pentru Kassandra1408):

Da, tine de gusturile fiecaruia. Recomandarea ar fi sa mergi intr-un showroom si sa incerci mai multe tipuri de tastaturi. Vezi exact care ti se potriveste. Te poti orienta apoi in functie de configuratia recomandata. Asus N are taste mai moi, de cursa scurta. Personal, prefer astfel de tastaturi. Dar poti sa incerci si taste mai dure, delimitate etc. Daca mai ai si alte intrebari, nelamuriri, poti sa apelezi cu incredere. Succes!

| laptopnews a răspuns:

Cr1st1na210, de ce recomanzi acel Toshiba?
Are si procesor mai slab si placa video mult mai slaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Poti sa achizitionezi orice tip de latpop care crezi ca-ti place (dupa cum spun altii) dar eu zic sa iti cumperi un latpop cu firma cunoscuta in succesul ei la aceste componente. De ex : poti sa iti iei Acer sau Toshiba sunt mai comerciale dar componentele din laptopul Acer sunt foarte amestecate de ex:procesor intele ram cu pc 130-133 si se strica ff repede pisele trebuind schimbate separat si pana la urma ajungand sa investesti prea mult in el.Toshiba este o firma destulde renumita dar nu asa de buna in laptopuri deoarece piesele carcasa sunt foarte sensibile si dupa acteva luni de folosire laptopul se misca extrem de greu. Eu ti-as recomanda un Notebook HP (o firma foarte renumita prin produsele de pe piata) estecu cateva milioane mai scump dar isi merita toti banii are o performanta peste stralucita, "caroseria" si componetele interioare sunt originale si asamblate la seturi.

| supermamici a răspuns:

Ultrabook Dell Inspiron 14z cu procesor Intel® CoreTM i7-3517U 1.90GHz, Ivy Bridge, 4GB, 500GB, AMD Radeon HD7570M 1GB, Microsoft Windows 7 Home Premium DL-272107973

http://bit.ly/1a2oeQV