| FlorinSalamNr1 a întrebat:

Ce limbaj de programare merita invatat pentru a fii folosit si in viitor, peste cativa ani? gen c++, etc. Funda pentru raspunsul cu cea mai buna argumentare!

7 răspunsuri:
| Kryeno a răspuns:

Salut!
Îți recomand să începi cu C++. Este limbajul pe care, personal, l-am învățat în decursul celor 4 ani de liceu, iar profesorii ne-au spus în repetate rânduri că reprezintă o cerință de bază pentru multe companii - te ajută dacă înveți, pe lângă C++, bazele de date și limbajul SQL (Structured Query Language - limbaj de programare folosit pentru interogări de baze de date / relaționări). Pentru a te pune bine la punct cu C++, descarcă-ți aplicația "CodeBlocks" în PC și urmărește nenumăratele tutoriale pe care le găsești pe net. Un alt limbaj de programare care este folosit la scară largă este Python - ceva mai greu decât C++, dar cert este că, dacă vrei să ai o carieră în domeniul IT, îți vor fi, evident, de mare folos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca cel mai bun argument pentru orice limbaj care ti se recomanda este ca se foloseste foarte mult(n-o sa stau sa inentez alte argumente doar ca sa-mi para raspunsul mai bun si mai inteligent). Vad ca ti s-a recomandat deja c++ si sql. Mi-a fost lene sa citesc toata imensitatea aia de raspuns care ti s-a dat, dar in caz ca nu a fost mentionat, adaug eu si html.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu invata programare, limbajul e doar un instrument prin care pui in practica

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Omul intreaba de limbaje de programare. Ce cauta html la recomandari?

| danutzu96 a răspuns:

Incepe cu C si dupa continua cu Java. Cel mai important este sa intelegi algoritmii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

E limbaj de marcare ce-i drept, dar mi se pare cam de baza cand incepi sa lucrezi mai mult cu un calculator. Nici macar tampenia aia de ecdl n-o mai iei fara sa stii 2-3 instructiuni de html. In fine, e parere personala, dar nu e ca si cand dureaza mult sa-l inveti. Plus, am observat ca se cam cere.

| Zaygon a răspuns:

Nu prea conteaza limbajul cat conteaza gandirea algoritmica. Conteaza sa stii pasii in rezolvarea unei probleme mai mult decat limabjul.
Eu de exemplu in liceu am facut pascal iar la facultate am lucrat in C, C++, Java, Limbaj de ansamblare(ISA x86), SQL.

Te perfectionezi intr-un limbaj anume dupa ce ai invatat programare.