| matrix100 a întrebat:

In domeniul programarii care credeti ca e cel mau usor limbaj de programare de invatat? (cateva exemple java, c++, includem aici si limbaje de marcare cum ar fi html, css, etc) Va rog sa si argumentati putin raspunsul. Funda

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In primul rand nu pune pe acceasi treapta limbajele de programare cu css si html.

in primul rand, nu limbajul de programare e greu sau usor de invatat. Un programator bun nu trebuie sa stii pe de rost un limbaj, trebuie sa stie si sa inteleaga principiile programarii. Odata ce stii aceste principii limbajul devine doar o unealta. Cu o documentatie buna, orice limbaj trebuie sa fie usor pentru un programator bun

| Jimmy a răspuns:

C++ e baza si sunt pe net cursuri fara numar. De ce crezi ca in licee sa preda cpp?

| FuzZyKenzin a răspuns:

Ar trebuie sa incepi cu java. Uita-te la tutoriale pe youtube. Sau vezi ca Microsoft pfera un ghid de inceput in programarea primului tau program(cauta pe google)

| suntserios a răspuns (pentru FuzZyKenzin):

Si de ce ii propui tu sa inceapa cu un limbaj exclusiv orientat obiect?