| Anonimuserr a întrebat:

Ce miros are freoul?
Daca freonul este inhalat poti sa lesini sau sa mori?

3 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Freonul este un agent frigorific folosit ca agent de lucru in instalatiile frigorifice. compozitia lui este diversa deci nu iti pot spune exact ce se intampla dar sunt toxici. sunt 3 categorii: clorofluorocarburi, hidroclorofluorocarburi si hidrofluorocarburi. se mai foloseste si amoniacul (NH3) si in ultimul timp propanul (C3H8).
toate sunt toxice si toate pot fi fatale in cantitati mari pentru ca sunt gaze toxice si unele si imflamabile.

| NNella a răspuns:

Nu are miros.