| denisTiky a întrebat:

Ce monitor imi recomandati pana in 450 de lei?
Va fi folosit in mare parte la gaming si ceva editare foto video si browsing.
De preferabil sa fie 75hz

9 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Cam asta e singura varianta daca insisti pe 75 Hz.
Ma indoiesc ca vei gasi ceva la o diagonala mai mare.

Totusi, avand in vedere ca un monitor este o componenta importanta a unui PC, iti recomand sa mai strangi niste bani si sa te uiti si la asa ceva, care costa vreo 200 de lei in plus.

https://www.emag.ro/......D7JZH3BBM/

Sincer, daca ai un alt monitor vechi si vrei sa-l schimbi, mai pastreaza-l o perioada pana maresti bugetul pe la 650 de lei si ia-ti-l pe acela. N-o sa regreti nici un leu dat in plus.

Ceva cu 50 de lei mai scump pe 24 de inch.
https://www.emag.ro/......EG6NNBBBM/

https://www.emag.ro/......DF195DBBM/

| Ineys a răspuns (pentru Ineys):

Apropo, cel ultrawide te va ajuta foarte mult la editare foto/video. Pentru asta este si conceput.

| denisTiky explică (pentru Ineys):

Nu editez ineaparat. Mai rar cand nu am ce face mai intru prin photoshop si mai fac una alta, dar mai mult ma joc decat sa fac asta, clar. Eu am gasit un LG, nu este el tare mare dar se incadreaza in pret. iti cer doar o parere despre el:
https://www.pcgarage.ro/......sync-75hz/

| Ineys a răspuns (pentru denisTiky):

Asta ti l-am recomandat si eu fix in pret.
E ok, daca nu vrei sa mai astepti sau sa cresti bugetul.
Totusi mi se pare cam mica diagonala aia. E ceva personal, daca tu esti ok cu o diagonala mai micuta go for it.

| NLS a răspuns (pentru Ineys):

Si nu numai...
Si eu le gasesc utile, pentru filme, si pentru orice program care are meniuri laterale.
Dar si pentru majoritatea jocurilor. (jocurile mai vechi de 3-4 ani nu au din pacate suport pentru formate wide)

| Ineys a răspuns (pentru NLS):

Adevarat. La alea se va vedea rezolutia pe care o suporta acestea si... negru in lateral.

Totusi, nu mi-ar placea sa ma uit la un film pe un 21:9. Mi se pare urat personal.

| CM7YRE a răspuns:

Ce placa video ai? Il folosesti mai mult pentru gaming? (atunci trage la un TN). Sau pentru editare mai mult? (atunci trage la un IPS). E ok varianta aceea cu LG, eu am LG-ul acela la 23.8 http://bit.ly/2TcuTBL si e ok pentru jocuri si mai multe. Conteaza mai mult ce te avantajeaza, TN, IPS si daca te intereseaza mult Freesync, Anti-Glare etc.

| denisTiky explică (pentru CM7YRE):

Am un gtx 1060 6gb, as vrea si culorile sa fie frumoase nu doar cat sa ma joc. Dupa cum am spus, mai vizionez filme, video-uri, etc si iti dai seama ca mi-ar placea sa fie culori frumoase.

Mai si editez din cand in cand, adica de cateva ori pe saptamana deschid photoshop-ul, nu stiu daca e ineaparat mult dar... ca idee, il folosesc si pe ala

As vrea un monitor care sa le combine pe toate. Ce daca are panel ips si o sa ma joc poate putin mai mult decat sa editez? Eu zic ca nu are nimic. Oricand te poti bucura de culorile frumoase.

| CM7YRE a răspuns (pentru denisTiky):

Raman la opinia ca LG-ul pe care l-ai gasit, sa-l iei. Ti-am zis deja ca am modelul respectiv, eu sunt multumit de el (dar e subiectiva treaba). Ce m-ar fi dat inapoi acum, ca nu are DP dar e ok, pe viitor se schimba, macar sa depasesc 120 fps laughing.