| Adrianadiafg a întrebat:

Ce părere aveți de laptop Lenovo gaming legion y530?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Https://www.laptopmag.com/reviews/laptops/lenovo-legion-y530
cu design elegant și performanță puternică pentru mai puțin de 1.000 de dolari? Contorizați-ne. Lenovo Legion Y530 este un laptop elegant, care oferă un aspect minunat, o gamă largă de porturi și o placă grafică solidă. Din nefericire, afișajul său ar putea avea culori mai bune, iar tastatura musculară nu va fi plăcută tuturor. Există, de asemenea, plasarea webcam-ului rău comic. Cu toate acestea, Legiunea Y530 este o alegere foarte bună pentru jucătorii obișnuiți care doresc un laptop sub $ 1.000 cu un design cu buton, care se poate amesteca - și chiar impresiona - indiferent de setare.

Specificații
CPU Intel Core i5-8300H
Sistemul de operare Windows 10 Home
RAM de 8 GB
RAM Upgradabil la 16GB
Dimensiune hard disk 1 TB
Proiecta
Lenovo Legion Y530 este Porsche-ul laptop-urilor pentru jocuri de noroc. Designul său minimalist și schema de culori de tip blackout îi conferă un aspect extraordinar pe care l-ați asocia cu răufăcători de ecran mare cu ecran de tip tuxedo. Este o odihnă răcoritoare de la fiarele strălucitoare - cu iluminarea RGB intermitentă și elementele de design inutile - care domină categoria de jocuri pentru jocuri.

Legiunea este fabricată din plastic, dar arată și se simte premium. Dispune de un interior mat de spate cu taste tactile negre, iluminat de iluminare din spate alb rece. Un buton de alimentare este centrat deasupra tastaturii în fața balamalei robuste a lui Y530.

Lenovo Legion Y530 la Amazon Germania pentru € 810
Designul minimalist al modelului Y530 și schema de culori de tip blackout îi conferă un aspect extraordinar pe care îl asociați cu răufăcătorii cu ecran mare cu ecran de tip tuxedo.

Poate cel mai bun element de design al acestuia este rama îngustă care înconjoară ecranul. Nu este o caracteristică tipică pentru această gamă de prețuri și am fost șocat să o văd când am deschis capacul lui Y530 pentru prima dată.

Vorbind despre capac, suprafața sa este texturată cu caneluri ușor înălțate, care fac zgomot de zip atunci când vă alunecați degetele peste ele. Un simbol cu ​​LED-uri cu trei capete luminează o emblemă neagră lucioasă, care altfel ar fi amestecată în fundal. Cele două ventilatoare dedicate Legiunii sunt vizibile printr-un grătar de pe partea inferioară a dispozitivului.

La 5, 2 kg și 14, 4 x 10, 2 x 1, 0 inci, Legiunea Y530 este fermă în comparație cu alte laptop-uri la nivel de intrare, dar ramele sale subțiri fac pentru un dispozitiv relativ compact. Pentru comparație, Acer Nitro 5 Spin cântărește doar 4, 9 lire sterline, dar este cu 0, 6 inci mai larg. În mod similar, HP Omen 15 este un brichetă ușor la 5 lire sterline, dar se întinde până la 15, 1 cm. MSI GL62M 7REX cântărește aproximativ la 5, 3 kg, dar are o amprentă mult mai mare la 15, 1 x 10, 2 x 1, 1 inci.

Legiunea ar putea trece pentru un laptop tradițional, dacă nu pentru pervazul care iese din spatele ei. Este pe partea din spate a acestei platforme în care Legiunea Y530 găzduiește niște orificii agresive și o gamă largă de porturi, inclusiv un port USB de tip C, un mini DisplayPort, un port USB 3.1, HDMI, Gigabit Ethernet, o încuietoare Kensington.

În plus, partea dreaptă a laptopului găzduiește un singur port USB 3.1 pentru periferice și un indicator LED pentru starea alimentării. Partea stângă conține un alt port USB 3.1 și o mufă combo pentru căști / microfon.

Afişa
Ecranul 15.6-inch al lui Legion Y530 este ascuțit, dar ar putea fi mai colorat. Când m-am uitat la remorca pentru filmul Bine ati venit la Marwen, am putut vedea toate ridurile din fața tăbăcită a lui Steve Carell. Și în timp ce nu aveam probleme de a distinge cele mai mici detalii din Marwencol - lumea fascinantă a figurilor de acțiune create de Mark Hogancamp - culorile păreau plictisitoare și lipsite de viață. Tonurile verzi din tricoul armatei personajului au fost decolorate, iar cămașa călită albastră și galbenă a lui Carell nu a ieșit din afișaj.

Când am jucat Middle Earth: Umbra războiului, aurul complicat era vizibil în armura lui Talion, dar lumea infestată cu orc părea mai întunecată și mai sumbră decât ar fi trebuit. Vopseaua purpurii de război de pe Orc pe care o căutam era prea maro și pielea ei verde estompată părea mai rău decât amenințătoare.

Când am jucat Middle Earth: Umbra războiului, aurul complicat era vizibil în armura lui Talion, dar lumea infestată cu orc părea mai întunecată și mai sumbră decât ar fi trebuit.

Ecranul Legiunii nu a rezistat bine în testele noastre de laborator. A reușit să reproducă doar 80% din spectrul culorilor sRGB, cu mult mai mic decât cel obținut de Acer Nitro 5 Spin (105%) și MSI GL62M 7REX (153%). Omenul HP a făcut și mai grav un scor de 71 la sută. Media categoriei de buget este de 88%.

MAI MULT: Laptop-uri cu cea mai bună luminozitate afișată

Având în vedere imaginea ei întunecată, mă așteptam ca Legiunea Y530 să aibă un panou dim. Cu toate acestea, a atins un nivel ridicat de 266 de nivele de luminozitate. MSI GL62M 7REX (198 nits) și HP Omen (247 nits) au scăzut cu această marcă și cu media de categorie de jocuri de bază (256 nits). Acer Nitro 5 Spin a fost cel mai strălucitor dintre aceste laptop-uri pentru jocuri de noroc, lovind 296 nits.

Tastatură și touchpad
Tastatura de tip insulă de pe Legiunea Y530 este excelentă pentru dactilografiști, dar poate dezamăgi jucătorii. Deși sunt confortabile la apăsare, tastele Y530 sunt silențioase și moi - nu vă așteptați la feedback-ul tactil al unui gamin tradițional
tastatura g. Tastatura dispune de un număr numeric de dimensiuni reduse, amplasat deasupra tastelor mari de săgeată. Am observat un echilibru flexibil spre centrul tastaturii când am apăsat puternic tastele F, G sau H.Vă mulțumim pentru o forță de acționare de 63 de grame și o deplasare generoasă de 2 milimetri (în partea de sus a intervalului minim recomandat de De la 1.5mm la 2mm), am reușit să aprind prin testul de tastare 10fastfingers.com, obținând 124 de cuvinte pe minut, cu o rată de precizie de 95%. Este semnificativ mai rapid decât media mea de 109 wpm și în jurul acurateței mele tipice. Auzio Cele două difuzoare Harman pe partea inferioară a Legionarului Y530 pompează un sunet decent. Când am ascultat "Call Out My Name" de la The Weeknd, vocea cântărețului canadian R & B a sunat clar și clară, dar bataia cu bile și simbolurile au fost slabe și dezordonate. Am avut aceleași critici atunci când ascultam "Lover Come Back" de la City and Color. În timp ce vocile netede ale lui Dallas Green au sunat uneori goale, instrumentele de percuție din această melodie indie s-au deplasat peste tot. Mai mult: Cele mai bune seturi cu cască pentru jocuri incredibile. Difuzoarele au sunat foarte bine când am jucat jocuri video. În timpul unei sesiuni scurte de pe Pământ: Umbra războiului, am auzit orcii mormăind în fundal. Sunetul personajului care mi-a dezgropat sabia a sunat realist și am putut realiza o coloană sonoră dramatică, deasupra ciocnirii metalului, pe măsură ce mi-am îndepărtat adversarii. Gaming, Graphics și VRNvidia GeForce GTX 1050 Ti Lenovo Legion Y530 cu 4GB de VRAM este suficient de puternic pentru a juca jocuri casual, dar se luptă pentru a rula noi titluri la rezoluții înalte. Nu vă așteptați să jucați jocuri de realitate virtuală. Când am jucat Hitman la rezoluție de 1080p, modelul Y530 a pierdut pragul de redare de 30 de cadre pe secundă, cu o medie de 29 cadre pe secundă. Acer Nitro 5 Spin (31 fps) și HP Omen 15 (32 fps) - ambele incluzând un GPU Nvidia GTX 1050 - au lovit mărci similare, dar au depășit numărul de aur care denotă o experiență de joc netedă. Niciunul dintre aceste laptopuri nu a fost aproape de bugetul laptopului mediu de 51 fps. Lenovo Legion Y530 Nvidia GeForce GTX 1050 Ti cu 4 GB de VRAM este suficient de puternic pentru a juca jocuri casual, dar se luptă pentru a rula noi titluri la rezoluții ridicate. Legiunea Y530 a fost departe de a fi jucat în cadrul Rise of the Tomb Raider (17 fps) și Metro: Last Light (16 fps), la aceleași setări grafice foarte mari. Acest joc deosebit de pretentios a scazut si Acer Nitro 5 Spin (17 fps) si MSI GL62M 7REX (22 fps). In timpul benchmark-ului GTA V, Y530 a lovit 33 fps, inainte de Acer Nitro 5 Spin (24 fps) MSI GL62M 7REX (31 fps). Pământul din mijlocul umbrei: Shadow of War a jucat la o viteză de 35 de cadre pe secundă, deși nu atinge media categoriei de jocuri de noroc bugetare de 40 fps.MORE: Jocuri PS4: Echipa noastră preferată Dacă intenționați să jucați titluri VR, Y530 nu este laptopul Pentru dumneavoastră. Acesta a marcat un test de neegalabil 1.2 în testul nostru de performanță SteamVR. MSI GL62M 7REX, cu aceeași unitate de procesare grafică, aproape că a triplat rezultatul cu un scor de 3, 4, care este încă sub media de categorie de intrare (5.2). Acer Nitro 5 Spin a coborât cu un scor jenant 0.1.PerformanceThe Lenovo Y530 cu un procesor Intel Core i5-8300H, 8GB de RAM, un SSD de 128GB și un HDD secundar de 1TB de 5.400 de rpm are suficientă putere pentru utilizatorii de afaceri care trebuie să ruleze programe de mare putere. 3DMark Fire StrikeTests performanță grafică notebook. Lenovo Legion Y530Acer Nitro 5 SpinHP OmenMSI GL62M 7REXCategoria medie (din 06/30/18) 69125011539361847227.793Dark Fire Strike3DMark Fire Strike 3DMark Ice Storm Unlimited3DMark Ice Storm Nelimitat Durata de viață a bateriei (Test Ver 2.0 ) Durata de viață a bateriei (Test Ver 2.0) Bugetul jocurilor de noroc TestBudget Jocul de testare a culorilor AcuratețeColor Acuratețe Culoare GamutColor Gamut Afișare Luminozitate (Nits) Luminozitate afișaj (Nits) GTA V (1920 x 1080 pe foarte înalt) GTA 3 Getafe 4Geekbench 4 Geekbench 4. 1Geekbench 4.1 GTA V (1920 x 1080 pe Ultra cu DirectX 12) Hitman (1920 x 1080 pe Ultra cu DirectX 12) Metro Ultima lumină (înaltă, 1080p) Metro ultima lumina (inalta, 1080p) Pamantul din mijloc: Shadow of WarMiddle Pamant: Umbra de razboi Rising of the Tomb Raider (1920 x 1080 pe foarte inalt) Rise of the Tomb Raider (1920 x 1080 pe foarte inalt) SteamVR Performance TestSteamVR Performanță TestLenovo Legion Y530 de la Amazon Germania pentru € 810It breezed prin volumul de muncă greu am aruncat la el, care a inclus executarea 15 file Google Chrome, două dintre care au jucat Twitch fluxuri în timp ce patru au rulat videoclipuri YouTube la 1080p. De asemenea, rulează în fundal software-ul Lenovo Vantage și un ESPN CourtCast pentru turneul de tenis de la Wimbledon. După ce am încărcat totul fără a avea niciun indiciu de întârziere, am tras o fază de luptă pentru Cupa Mondială. În mod surprinzător, nu a fost încurcat sub presiune. Legiunea Y530 a impresionat, de asemenea, în testele noastre de laborator, înregistrând un test de 13.866 în testul Geekbench 4, care măsoară performanța procesorului și a memoriei. Acest scor bate MSI GL62M (13, 648), HP Omen (11, 769) și intrarea
12.887), dar se situează la puțin timp de Acer Nitro 5 Spin (14.974). În testul Excel Macro, Lenovo Legion Y530 a avut 57 de secunde pentru a se potrivi cu 65.000 de nume cu adresele corespunzătoare. Care outpaceste Acer Nitro 5 Spin (1:25), MSI GL62M 7REX (1:00) si media jocurilor de noroc (1:11).MORE: Laptop-uri cu Performanta Cel mai bunIn testul nostru de transfer de fișiere, Y530 a duplicat Folderul de 4.97 GB de medii mixte de la un hard-disc la altul în 44 de secunde pentru o rată de 115 megabytes pe secundă (MBps). Aceasta este cu mult sub media înregistrată la categoria entry-level de 218, 3 MBps și rata obținută de MSI GL62M 7REX (141, 4 MBps). Modelul Y530 a învins Acer Nitro 5 Spin (103 MBps). Viața bateriei LifeBattery pe Legiunea Y530 este decentă pentru o mașină de jocuri de bază. Laptopul a durat 4 ore și 44 de minute de navigare web continuă prin Wi-Fi la 150 nits. Acest lucru se potrivește practic cu media categoriei de jocuri de noroc (4:43) și chiar bate MSI GL62M 7REX (3:33). Acer Nitro 5 Spin a testat un test superior pentru 7 ore și 8 minute. Lenovo Legion Y530 la Amazon Germania pentru € 810HeatFurnizatorii dubli mari și separați care alcătuiesc noul sistem termic al lui Legion Y530 fac o treabă decentă de a preveni supraîncălzirea, cea mai mare parte. După ce a jucat un videoclip de 15 minute la rezoluție de 1080p, touchpad-ul a rămas la o temperatură scăzută de 82 grade Fahrenheit, iar zona dintre tastele G și H încălzită la numai 90 de grade. Din păcate, partea inferioară a laptopului a atins un nivel de 97 de grade, peste pragul de confort de 95 de grade. Legiunea Y530 a devenit prea caldă pentru confort în timpul unei sesiuni de jocuri de la Shadow of War, de 15 minute, la rezoluție de 1080p. Ea a atins un nivel de 107 grade între tastele G și H, 112 de grade pe partea inferioară și o temperatură de fierbere 117 grade între cei doi ventilatoare de fund. WebcamCamera web de pe Y530 este fără speranță. Din cauza ramei subțiri a laptopului, Lenovo a fost forțată să renunțe la camera web de sub display. Spre deosebire de notoricul "cam nas" al Dell XPS 13 sau de camera de conectare a tastaturii Huawei MateBook X Pro, camera Web Y530 nu incearca nici macar sa te priveasca. Dacă doriți ca fața voastră în cadru, trebuie să împingeți capacul înapoi la cel puțin 135 de grade. Imaginea care rezultă din aceste decizii proaste nu este doar nefolositoare, este practic inutilă. MAI MULTE: Ecranele cu rezoluție maximă Este o rușine pentru că calitatea camerei de 720p este destul de bună. Puteam să scot cu ușurință micile puncte albe din cămașă. Culoarea albastră a butonului meu, în timp ce un tad teal, era destul de precisă. Webcam-ul chiar a luat un glazură ușoară roșie pe pielea mea soare ars și peri individuale în barba mea. Tragic, încă nu am nici o idee despre cum arată partea superioară a feței mele.Software și GaranțieLinia Lenovo Legend Y530 versiunea de Windows 10 Home vine cu o combinație de aplicații de utilitate și bloatware. Software-ul LenovoUtility este conceput pentru a suporta taste rapide de pe tastatură. De asemenea, este inclus și aplicația Lenovo App Explorer, care vă oferă o colecție personalizată de ceea ce consideră a fi cele mai bune aplicații de pe piața Windows. Bineînțeles, Lenovo și-a încărcat software-ul Vantage pe Y530. Programul vă permite să vedeți informații importante despre laptop, cum ar fi utilizarea procesorului, GPU, RAM și HDD. De asemenea, vă oferă controlul manual asupra ventilatoarelor cu setarea "Cooling Boost". MAI MULTE: Laptop-uri de cea mai lungă durată a bateriei, cu cele mai multe laptop-uri Windows 10, Y530 vine cu bloatware tipic Microsoft, inclusiv Bubble Witch 3 Saga, Soda Saga Candy Crush și Disney Magic Kingdoms. Legiunea Y530 este livrată cu o garanție standard de un an Lenovo. Configurațiile Legiunea Y530, revizuită, costă 899 $ și a fost echipată cu un procesor Intel Core i5-8300H, 8GB de memorie RAM, un hard disk de 1 TB 5400 rpm, un SSD de 128 GB și un Nvidia GeForce GTX 1050 Ti GPU. Modelul de bază costă 749 dolari, dar scade SSD-ul și are un GPU GTX 1050 mai puțin puternic. Versiunea de vârf costă 1.099 dolari și îmbunătățește procesorul la un procesor Intel Core i7-8750H și dublează memoria la 16 GB. Linia Bottom The $ 899 Lenovo Legion Y530 este un laptop de jocuri foarte bun pentru preț. Ambalat într-un design elegant și subțire, are o performanță solidă, o amprentă compactă și o putere suficientă pentru a juca titluri la setări scăzute. Cele mai mari neajunsuri ale acestuia sunt un afișaj cu reproducere redusă a culorilor și o plasare a camerei într-un mod jenant. Dacă căutați ceva cu un pic mai versatil, luați în considerare (899 dolari) Acer Nitro 5 Spin 2-în-1, într-un design mai flexibil, dar cu un GPU mai puțin puternic. $ 1, 100 Dell Inspiron 15 7000 este o alegere excelentă pentru jucătorii care se pot lăuda pentru mai multă putere și abilitatea de a rula fără probleme jocurile VR. În cele din urmă, dacă puteți trece cu vederea noțiunile sale, Legiunea Y530 este unul dintre cele mai bune laptop-uri pentru jocuri și o valoare bună în comparație cu alte laptopuri de 15 inch. Credit: Laptop MagPros / Design elegant, elegant; Thin rails; Performanță generală puternică; Selectarea portului solid; Afișaj bun / Afișaj mat; Dismal webcam; Gadgeturi graficeVerdict / Lenovo Legion Y530 este
laptop-ul cu buget redus, cu o putere suficientă pentru a juca jocuri exigente la setările inferioare. Lenovo Legion Y530 la Amazon Germania pentru € 810

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Beton! - poate n-ar strica un ssd. Prețul pare mai bun aici:
https://altex.ro/......0WK007URI/

| Alexandru250201 a răspuns:

Chiar e un laptop bun

| ViruseZ a răspuns:

E bun. Vreau si eu

| ViruseZ a răspuns:

Tare.Vreau si eu.Jocuilre si editarea video o sa mearga supwr bine!

| Sima_Rares_2000 a răspuns:

E un laptop bun...si ok pentru jocuri...merge orice pe el.