| Marianahsvvd a întrebat:

Ce părere aveți de laptopul medion Akoya?

4 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu recomand. Mai bine mai astepti un pic si iei un laptop de la o firma decenta.

| Marianahsvvd explică (pentru Wr3nch):

Care sunt dezavantajele/problemele acestei firme? Ai întâmpinat probleme in mod deosebit?

| Wr3nch a răspuns (pentru Marianahsvvd):

Au fost useri anterior care sau plans de ele. Sunt ieftine pentru ca au componente vechi si depasite.

| NLS a răspuns:

Nici eu nu recomand in mod special acest brand daca ai un buget mai mare.
Desi brandul e nemtesc, insa e ceva mai low end, nu sunt la fel de testate precum numele mari (Asus, HP, Dell, Fujitsu, MSI...).
Insa in functie de ce componente ascund sub capota, pot fi ok pentru bugete mici.

Imi poti da te rog un link cu laptopul vazut de tine?
Sub numele de model Akoya se afla adesea diferite configuratii asemanatoare, adica mai exista un al doilea numar de serie, care diferentiaza echipari cu diferite procesoare, diferite cantitati de memorie de stocare sau memorie RAM, si diferite placi video.

Adica exact ce zice userul de mai sus: daca are componente slabe sau daca in bugetul tau gasesti alt brand, nu merita sa risti cu Medion.

Anul trecut a facut un user de aici greseala sa dea o suma imensa (6400 ron in cazul ei) pe o petarda de laptop, care nu ii foloseste acum la nimic.
E mult prea slab pentru nevoile ei. Si a fost avertizata de catre mine si alt coleg.
Ea, nu si nu, ca ii place cum arata, ca e micut...
Cu doar 4500 si-ar fi putut cumpara ceva mult mai puternic.

Sunt sigur ca nu esti in aceeasi situatie, dar oricum, banii ar trebui cheltuiti inteligent, pe produse fiabile.