| AdreAdre a întrebat:

Ce parere aveti de placa video Ati Radeon HD 2400 Pro? Se descurca bine in jocuri? vrea sa mi-o vanda cineva cu 50 lei ( eu am acum o placa slaba GeForce FX 5500 care nici nu merge fifa 2009)

Răspuns Câştigător
| AdrianL a răspuns:

E slaba rau dupa parerea mea, dar daca nu te prea joci jocuri noi cu grafica mare
merge.

| AdreAdre explică (pentru AdrianL):

Vreau sa imi mearga bine PES 2009 ca acum merge in realuare, si vreau sa joc fifa 2009. un Euro Truck Simulator 2, Trackmania 2 Canyon, atat.Imi va merge? Tu ce jocuri joci?

| AdrianL a răspuns (pentru AdreAdre):

Intra aici http://www.game-debate.com/....../index.php

si acolo mai jos poti sa bagi configurati pc-ului tau si sa afli daca un joc iti va merge sau nu.

| AdreAdre explică (pentru AdrianL):

E un ****. adica..am intrat acl sa vad pe ce placi video merge un joc acum ceva timp..arata un V la GeForce 6800 si la un GeForce 8600GT arata X? si acum am vazut ca nici nu are cerintele pentru Pro Evolution Soccer 6.

Răspuns utilizator avertizat
| AdrianL a răspuns (pentru AdreAdre):

Pai tipul de memorie la Geforce 6800 e gddr3 care e mai bun ca la 8600gt care e doar gddr2(care e mai incet). Acum site-ul are cerintele de la jocurile astea mai cunoscute si mai noi.

| AdreAdre explică (pentru AdrianL):

Da dar 8600GT e cu mult mai bun decat 6800..are pixel shader 4.0 pe cand 6800 are doar 3.0.

| AdreAdre explică (pentru AdrianL):

Ba nu ma intereseaza aia..iti dai seama ce inseamna 8600GT? e foarte buna. o performanta foarte mare, intrece si un GeForce 8800... ajunge la chiar a uneia de 9000... Acuma serios laughing cum poti sa crezi ca GeForce 6800 care e GS, se stie ca GS au fost si vor fi mereu Low-End, cu un GT care inseamna GigaTonne, un "turbo" adaugat placii video. poti sa joci Far Cry 3 pe GeForce 6800 GS? nici macar nu-l porneste, ca are abia pixel shader 3.0, pe cand pe 8600GT merge.

| AdreAdre explică (pentru AdrianL):

Uite testeaza tu GTA 4, pe GeForce 6800GS, Sa vezi daca-ti merge, ca cere minim GeForce 7900. Nici pe Low nu-l duce, pe cand un 8600GT l-ar duce pe undeva la medium foarte bine. pana si un GeForce 6600GT e mai bun decat GS-ul, acele placi low-end.

| AdreAdre explică (pentru AdrianL):

Asa si la HD 2400-ul. am bagat un program GPU-Z sa-mi arate fiecare specificatie a placii video. si zice ca duce jocurile cu 6.3GB/s, fata de FX-ul care le ducea cu 6.4GB/s, sa inteleg ca FX-ul erea mai bun decat HD-ul? care FX nu ducea nici fifa 2009 iar HD-ul 2400 duce si fifa 2012? si care FX nu pornea nici GTA 4?

17 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incerca-o intai si apoi da-i banii.

| hp8510p a răspuns:

Fata de fx 5500 este foarte buna! Eu la laptop am Ati Radeon HD 2600 si joc Call of Duty Modern Warfare 4 pe setarile la mediu cu rezolutia 1680x1050 cu 35-40 fps

Răspuns utilizator avertizat
| hp8510p a răspuns (pentru Lucian15125):

Cum sa nu existe? Mai intai informeaza-te si tu...

Răspuns utilizator avertizat
| TheSoldier a răspuns:

Mda, e mai buna decat geforce-ul.

| Paduraru_Catalin_1999 a răspuns:

Da e buna am si eu de asta care zici tu!