| Mihai11 a întrebat:

Ce părere aveți despre Linux?
Ar merita mai mult decât Windows? Dacă da, de ce?
Oferă fundă!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru internet si lucru cu office, redat muzica si filme, Linux e mai indicat ca windows-ul.
Are nevoie de resurse mai putine (procesor, ram), nu prea se viruseaza, are licenta libera (gratuita).

Pentru jocuri mari ramane windowsul.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca ai habar de linux da e ok

suntserios
| suntserios a răspuns:

Linux ul il folosesti daca esti un utilizator mai experimentat si stii ce sa faci cu el... doar ca sistem de operare de zi cu zi nu te ajuta la mare lucru

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Tu nu ai telefon cu Android?
Androidul este tot Linux.
Logic: telefonul nu te ajuta la mare lucru.

Am instalat Linux la mai multe persoane, nici nu au habar ca nu e un windows, de ultima generatie big grin

| suntserios a răspuns (pentru Bula):

O sa isi dea seama cand o sa aiba nevoie sa instaleze ceva... comparatia cu Android este absolut irelevanata

| Bula a răspuns (pentru suntserios):

Cei la care am instalat Linux nici nu stiu sa-si instaleze un program nou, fiindca nu prea au nevoie.
Tot ce folosesc este instalat de mine, ei doar le folosesc (office, Mozilla, Skype, cateva jocuri logice, etc.), toate descarcabile din centrul de descarcari.

| cristimihailov a răspuns:

E o discutie lunga. Sunt lucruri pro si contra.

In general se considera windows-ul pentru usurinta in utilizare si pentru faptul ca cea mai mare parte a companiilor il folosesc in interfata cu angajatii.

Si linux poate fi folosit, dar este mai rar utilizat.

La final ce iti place, cam aia ar trebui sa folosesti.

Poate ca ar trebui sa te uiti la windows pentru viitorul tau. Aplicatiile office ruleaza mai bine pe windows. Si pe linux ai aplicatii office (gen open office, etc), dar personal as alege windows.

Poate si motivul ca interfata este mai simpla la windows. Oricum ar fi, e o parere personala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai fiecare dintre nou foloseste deja linuxul in viata de zi cu zi!
Androidul este ul os cu kernel linux; D