| Mostesare a întrebat:

Ce PC-uri pentru gaming îmi puteți recomanda?
M-am încadrat cam până în 3000 RON.

Răspuns Câştigător
| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

In primul rand nu iti lua o unitate "gata facuta" din Altex/Flanco/Metro etc.
Cel mai bine, mergi la un vanzator de componente PC mai "cunoscut"(Caro, PCgarage, Emag, etc.), si fa impreuna cu el o configuratie gaming in functie de bugetul tau. Avantajul principal este ca ai garantie pe fiecare componenta, si service-ul este asigurat in aceeasi localitate, nu astepti cate o luna ca la cei mai sus mentionatibig grin

26 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Daca vrei doar unitate: http://bit.ly/13gDmT8 + asamblare : http://bit.ly/132oyYj
Daca vrei sa cumperi de la pcgarage, poti sa folosesti voucher-ul 6WXBQPKQ pentru o reducere de 1%.
Sistemul de mai sus este echilibrat, si o sa te poti juca cam tot ce e pe paita ci detalii maxime.
Cateva specificatii:
procesor octo-core amd;
placa de baza solida
sursa de calitate
8 gb ram ddr3
hdd 500 gb
placa video puternica.
Daca vrei sa cumperi, adauga mai intai configuratia in cos(ai jos un buton, adauga produsele selectate in cos), si ulterior adaugi si asamblarea.
Daca ai intrebari raspunzi.

| sltlp a răspuns (pentru sltlp):

Sau daca vrei pe Intel, ceva mai scumpa: http://bit.ly/167NjGI
SA stii ca gaming si unitate gata asamblata(din magazinul de la mall/ de la hipermaket/alte magazine care nu au ca scop numai it-ul) nu exista;).

| Mostesare explică (pentru sltlp):

Într-un fel aș cumpăra unitatea asta de pe pcgarage : http://www.pcgarage.ro/......free-dos/, iar în altul mi-aș alege componentele singur ( un lucru greu pentru mine ) și aș adăuga în final asamblarea.

| Me2 a răspuns:

Salut,nu ai specificat ca vrei monitor sau tastatura, mouse..., iti recomand urmatorul sistem
- procesor hexa core
- placa de baza dotata
- 8gb ram
- 1tb hdd
- Placa video foarte buna, cu racire custom
- sursa de calitate
- carcasa mare, aerisita, incap placi video foarte lungi
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/700565/

Răspuns utilizator avertizat
| sparky34 a răspuns:

Uite aici un PC tare pentru jocuri la 21 de milioane
http://www.emag.ro/......E746KBBBM/

| TheFallen666 a răspuns:

Nu-i adevarat uitati aici pc care rupe jocurile la high si e gata facut http://www.pcgarage.ro/sisteme-pc-garage/pc-garage/fx-60/

| ionutz1890 a răspuns:

Http://www.evocomputers.ro/......e-desktop/ Ultimul computer cred ca e bun dar e este 3, 300 lei 33 de milioane dar pentru a te incadra in banii acestia te-as sfatuii sa til iei pe penultimul, Sper ca te-am ajutat!

| cine1cine a răspuns:

Ce intrebare aiurea ai pus și tu! Vrei pc pentru gaming dar nu ne spui și dacă ai monitor tastatură mouse gamepad! Păi daca ar fi să-ți iei doar unitatea, adica carcasa, fără monitor și periferice, ai putea să- ti faci un super calculator pentru gaming, dar dacă vrei să-ți mai iei și monitor și periferice, atunci poți sa-ți iei adio de la pc pentru gaming! Un monitor mai de doamne ajută e cam șapte sute de ron! Si mai rămăi cu fix 23 de miliaone. Iți iei o placa de bază la vreo 500 ron o placa video la vreo 800 ron un porcesor la vrei 800 ron, memorie ram cam 6 giga de memorie ram adica vreo 200 ron, o carcasa la un milion jumate, o sursă la vreo 200 de ron care o să te țină măcar doi ani! Și deja te-am cam pierdut la capitolul bani!

| Mostesare explică (pentru cine1cine):

Of course, my horse, că vreau PC de gaming de-a gata. straight face
N-am nevoie de monitor nou ( momentan ). Îl folosesc pe cel pe care îl dețin acum. Mouse, tastatură, la fel.
N-am eu nervi să cumpăr doar carcasa minune cu nu știu câte slot-uri și mai apoi să fac rost de toate componentele up-to-date.

| cine1cine a răspuns (pentru Mostesare):

Tu vrei pc de gamning de-a gata! laughing Ok. Păi atunci spor la treabă! laughing

| Me2 a răspuns (pentru Mostesare):

Bine,tu cumpara un pc de-a gata si noi te asteptam cu urmatoarea intrebare care va fi: De ce nu imi merg jocuriile?
Iar noi vom spune: Ai facut cum ai vrut, nu cum ti s-a recomandat
Daca vrei un sistem gaming performant, sa duca orice joc la ultra mergi pe recomandarea colegului srsdani, octo core+gtx660ti rup jocuriile, si asamblarea costa 50 lei, daca vrei sa cumperi dupa ureche...ti'am spus ca te asteptam cu o noua intrebare

| cine1cine a răspuns (pentru Me2):

Nu ai cu cine să discuți! Omul este total pe dinafară la capitolul pc-uri. Iți dai seama căt trebuie să îi explici să ințeleagă că pc-ul făcut de-a gata e cea mai nașpa alegere! Iti bați capul de pomană! Dacă vrei să-mi lași te rog frumos un id de mess, fiindcă aș vrea să leg o prietenie virtuală cu tine, dacă dorești și tu desigur!

| sltlp a răspuns (pentru Me2):

Cata dreptate ai, ca intotdeauna. happy
Dar omul nu crede pana nu vede cu ochii lui.
Mai bine sa isi ia ce e mai sus, gata asamblat laughing. O sa se convinga el. Ma gandesc, ca na, poate el chiar vrea sa se joace la low:d.

| Mostesare explică (pentru sltlp):

Ain't nobody got time for that.

| Me2 a răspuns (pentru sltlp):

Da,hd 4000 duce orice joc pe 1024x768 poate pe medium, dar de ce o rezolutie asa mica si detalii low-medium cand in acei bani se poate fullhd si detalii ultra?
Chiar nu vad ce are de pierdut, ba din contra...

| Me2 a răspuns (pentru cine1cine):

Ti'am lasat PM, si tie si lui srsdani

| sltlp a răspuns (pentru Mostesare):

Acuma serios.
Sper sa nu te pacalesti cu sistemle asamblate. Majoritatea o fac, si vin aici si se plang de ce nu le emrge x si y joc.
Poate faci o alegere buna.
Aici pe TPU, sunt putini utilziatori care chiar petrec ceva vreme incarcand sa ajute. La tehnologie, respectiv configuratii, sunt 2-3 utilziatori activi care fac o treaba foarte foarte buna in configuratii. Acesti utlizatori sunt: ITExperT, eu si Marius910. Restul, is sa fie la numar in general...
Cum crezi, asa procedezi.
Daca ai nelamuriri legate de configuratie sau ai nevoie de alte detalii, raspunzi.

| xAke a răspuns:

Sa aiba aceste calitati :

1. 2 Gb Ram
2. Placa de 256
3. Un procesor de 2.80 +

Se inadreaza pana in 2000 ron (doar unitatea)

Sper ca te-am ajutat happy

| IamPharell a răspuns:

Fa-ti pc din piese. Cu un procesor i5, o placa video de 2gb, 8 gb ram, + sursa, carcasa, placa de baza, mouse-tastatura-casti.

| CelTimid321 a răspuns:

Ai bugetul doarte mare. Eu iti recomand sa ti-l faci pe bucati
Procesor Dual Core 3 Mhz
Memorie ram 4 GB
HDD : 1 tera
Placa video de 2 gb
Daca ti-ai face un asemenea Pc nu o sa ai plobleme cu nici un joc.

| AlexBys a răspuns:

Salut Rinkirikari,

Am eu un sistem de vanzare, este vorba despre un DELL achizitionat din SUA. Daca esti interesesat ti-as putea oferi mai multe detalii, apoi si teste, etc.

Alex

| Mostesare explică (pentru AlexBys):

Ți-am lăsat PM. happy

| AlexBys a răspuns (pentru Mostesare):

Nu am primit PM, inca odata te rog... happy

| Mostesare explică (pentru AlexBys):

Am uitat.
Sunt membru junior.
Nu pot trimite.

| AlexBys a răspuns (pentru Mostesare):

Http://mercador.ro/......DQpvL.html

Daca esti interesat.