| lucadeliu a întrebat:

Ce placa de baza imi recomandati pentru ryzen 9 3900x
Ps Buget 1500lei

28 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Să n-ai bătăi de cap inutile, ia-l gata montat

https://www.emag.ro/......DFR4ZGBBM/

| lucadeliu explică (pentru sierra1):

Nu ma intereseaza prebuild mai ales ca am piese cumparate.
Plus ca e f scump pentru ce ofera

| GabiDumitrescu a răspuns:

Vad ca de vreo trei luni tot intrebi. Ti-ai luat vreo componenta? Care e bugetul total? Cam ce vrei sa faci cu sistemul respectiv? De unde vrei sa il cumperi? Ca sa fiu si pe subiect - https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/msi/mag-b550-tomahawk/

| lucadeliu explică (pentru GabiDumitrescu):

Am luat carcasa h510 elite
Cooler nzxt x63
Sursa 850w corsair
Cabluri prelungiri sursa
16gb ram 3200 corsair venegance
Hdd2tb black seagate
Ssd m2 Samsung evo 1tb
Ryzen 9 3900x
As mai avea buget 5000 lei pentru placa video(rtx3080) astept sa apara si placa de baza(ma gandeam la Asus rog x570 dar vreau sa cer parerea)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru lucadeliu):

Sa mor de inteleg de ce ai luat Corsair si nu Seasonic. Sper ca macar ai luat una semi-pasiva si modulara. In fine, chiar nu are rost sa arunci bani pe ROG bullshit. Vrei sa faci overclock extrem? Vezi ce placi folosesc baietii care fac asa ceva pe YT si site-urile mari de afara. Vrei un sistem stabil de gaming fara sa spargi recordurile de OC? Chiar nu are rost sa arunci banii pe ROG. ROG e un brand overpriced iar Asus de multe ori au fost cretini cu placile de baza la capitolul suport si optiuni disponibile. P.S. Sexy AF carcasa aia! happy

| lucadeliu explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru lucadeliu):

Asta cu "din ce stiu eu" nu se aplica daca nu ai folosit zeci-sute de placi de baza. Mie mi-au trecut prin mina si Asus, si MSI, si Gigabyte, ASRock, si fantome diverse de care n-a auzit nici naiba... Cel mai bine cauti un test de mai multe placi de baza cu chipsetul care te intereseaza si mai ales te uiti mai intii daca chiar ai nevoie de chipsetul ala. Eu de obicei imi iau minimul care imi indeplineste cerintele, nu cumpar placi de baza cu 4 sloturi de memorie si suport pentru SLI/Crossfire cand stiu ca o sa folosesc o singura placa video si doua module de memorie. In cazul tau, discutind de un procesor de top si destul de energofag, mai ales daca vei face OC, ceea ce te intereseaza e ca placa de baza sa aiba VRM cit mai stabil si capabil. Nu discutam de faptul ca ASROck sau MSI le are mai bune - DEPINDE DE MODELUL PLACII. Uite aici de exemplu - https://www.perfecttechreviews.com/best-motherboard-for-ryzen-9-3900x/ - best overall si best budget sunt de la MSI.

| lucadeliu explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok multumesc am vazut la un review si de aia zic

| lucadeliu explică (pentru GabiDumitrescu):

Am comandat aorus extreme.
Multumesc!
O sa dau poza cu build ul soon

| sierra1 a răspuns (pentru lucadeliu):

Baftă!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru lucadeliu):

Unde si cu cit ai gasit-o? Ca pe amazon vad ca nu e in stoc.

| lucadeliu explică (pentru GabiDumitrescu):

3606 pe for it in ro
Avand in vedere ca o sa l tin 5 ani am facut un compromis si am depasit bugetul
Macar ceva bun

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru lucadeliu):

3606 placa de baza? Bai, nah, e buna treaba. Sper ca i-ai cistigat la loto sau i-ai muncit si nu esti vreun copchil de jegos care face bani din contracte cu statul la preturi umflate sau, mai rau, vreun senator/deputat. Apreciez foarte mult oamenii care au pasiuni scumpe dar muncesc de se indoaie pentru ele, am si eu prieteni vinatori/aviatori in timpul liber care rup maimuta in doua la munca (de regula au firme, ca si mine) insa urasc din tot sufletul parvenitii nenorociti gen beizadelele politicienilor. Asteptam poze cu buildul si mai ales teste de OC! Daca nu rupi stilul cu OC-ul e pacat de racire si placa aia de baza... big grin

| lucadeliu explică (pentru GabiDumitrescu):

12 ore pe zi lucrez pe hardware la ubisoft

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru lucadeliu):

Cum sa lucrezi uai 12 ore pe zi? Ori trolezi, ori ceva e foarte in neregula. Esti in tara? Ce hardware face Ubisoft Romania? big grin Am prieteni care au lucrat la Adobe, EA Games, Microsoft... nu am auzit de la vreunul de 12 ore.

| lucadeliu explică (pentru GabiDumitrescu):

Asamblez pc uri lucrez 4 din 7 zile

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru lucadeliu):

Ubisoft nu vinde PC-uri... tongue

| lucadeliu explică (pentru GabiDumitrescu):

Nu pentru vandut ci pentru uz intern

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru lucadeliu):

Hmmm, adica tu vrei sa imi zici ca Ubisoft se complica cu sisteme custom in loc sa cumpere cu gramada de pe la HP sau Lenovo? Interesant. Totusi la citi angajati are prin Romania, ar trebui sa lucrezi o luna si apoi vreo 3 sa stai...winking

| lucadeliu explică (pentru GabiDumitrescu):

Da pc urile sunt custom dar nu toate plus ca multi nu sunt in stare sa si bage nici castile in pc

| Ineys a răspuns:

Faci build-ul sa te joci Minecraft?

| lucadeliu explică (pentru Ineys):

Cum ti ai dat seama

| GPA a răspuns:

Îți trebuie o placă de bază cu socket AM4. Ce format are carcasa în care montezi placa de bază?
Recomandarea mea :

Asus sau Gigabyte

Asus :

https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asus/tuf-gaming-x570-plus-wi-fi/

https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asus/rog-strix-x570-f-gaming/

Gigabyte :
https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/aorus-x570-pro/

Personal aș alege Asus x570f gaming, ai suficiente porturi de expansiune, suportă atât SLI cât și Crossfire multi render GPU, ai suport și pentru AM4 Ryzen 9 3900x.
Suportul îl găsești în lista următoare : https://www.asus.com/Motherboards/ROG-Strix-X570-F-Gaming/HelpDesk_CPU/

Înainte de instalare faci update la bios(UEFI) folosind flashback-ul sau mai pe scurt (Q-Flash+)

| lucadeliu explică (pentru Sekim):

Salut din cate stiu eu msi e slab rau pana in 1500 lei

| Sekim a răspuns (pentru lucadeliu):

Cine a spus asta? Nu e deloc adevărat. In plus, peste 1500 nu cred că au mai mult de 5 modele. Msi e la fel de bun ca și celelalte, acum, am ales așa pentru că doar asta mi-a atras atenția pe aspect și specificații.

| lucadeliu explică (pentru Sekim):

Asa am auzit acum nici eu nu stiu

| smithjohn85 a răspuns:

Cred că nu este momentul potrivit pentru a răspunde, deoarece întrebarea dvs. a fost cu nouă luni înainte. Dar, astăzi, caut pe placa de bază procesorul meu Ryzen 9 3900x și am găsit un articol. Poate că îți este de folos, de aceea împărtășești.
whitemotherboard.com/best-motherboard-for-ryzen-9-3900x/