| viruSaceS a întrebat:

Ce placa video imi recomandati la urmatorul sistem:
Procesor Intel(R) Pentium (R) Dual CPU E2140 @ 1.60 GHz,
2 gb ram ddr2,,
Placa de baza MSI G31TM-P21,
Sursa FSP Group ATX-250PA 250W
placa video actuala geforce 9300 ge.
Vreau sa schimb placa video deoarece este foarte slaba este mai mult de navigat pe internet si rulat win 7 pe el dar foarte prost pentru gaming!
bugetul meu este de maxim 250 ron. vreau o placa cat de cat pentru gaming nu vreau sa joc pe extra, dar la jocurile nou aparute daca merg pe medium si rezolutie 1024x768 cu 30 fps sunt mltumit!

Răspuns Câştigător
| daniel_5197 a răspuns:

@shnako:Hai sa o luam asa.Eu joc Crysis pe un dual core E2140+ATI X1550(care e sub geforce 9300 ca si performanta-daca o pot numi asa)+1 GB memorie ram.Adevarat,joc cu toate setarile pe low, insa important este ca pot sa joc.Va rog numai confundati rularea jocului cu rularea jocului la setari maxime pe un full hd.In celelalte cazuri sunt de acord cu tine:
-sursa este primul lucru pe care trebuie sa te gandesti sa il schimbi( alegi intre urmatoarele care sunt la un pret rezonabil:sirtec,recom,fortron, rasurbo);
-orice placa video ai cumpara va fi limitata de procesor, deci ori incepi un upgrade serios al sistemului(1-sursa,2-platforma-cpu(recomand amd triple core)+placa de baza+memorie ram ddr3); ultima fiind placa video.
Ori faci un overclock procesorului pana la un 2.2; 2.4 GHz+o placa video gen gts 250 sau gt 240.Acum depinde si de cati bani ai la dispozitie.

4 răspunsuri:
| shnako a răspuns:

Procesorul e varza. Sursa e varza. Ramii sunt prea putini. Orice placa video ti-ai lua, nu o sa joci calumea jocurile noi. Nici pe low.

Daca ai bani, iti recomand MACAR un Core2Duo de 2.2 si o sursa de 450 de W. Dup-aia mai vorbim de placa video.

Oricum, sper ca nu te astepti sa joci Crysis sau alte jocuri din-astea pe el.

| StangaciuGeorgeRazvan a răspuns:

Salut.Îţi recomand un model nou de la nVidia.Am căutat şi am găsit ceva, menţionez că aici ai şi livrare gratuită la orice produs: http://goo.gl/K94B7.Sper că ţi-am fost de folos, o zi bună.

| viruSaceS explică:

Imi pare rau dar daca te uiti mai atent la placa de baza aceasta nu este compatibila cu PCI Express 2.0!

| viruSaceS explică:

@sanako sa fim seriosi cu sistemul ala am jucat crysis medium si mergea bine intr-adevar procesorul este slab si sursa normal ca o voi schimba ca astfel nici nu va poroni placa video oricum eu ma gandeam la aceasta placa aceasta http://www.pcgarage.ro/......3-128-bit/