| Adrian0102 a întrebat:

Ce placa video imi recomandati pana in 400 lei?

Sistemul meu are urmatoarele configurati:

-procesor AMD Phenom(tm) 9500 Quad-Core de 2.20 Ghz

-6 gb RAM DDr 2

-placa de baza (nu stiu) big grin

- sursa de 450 w

-iar actuala placa video este Ati Radeon HD 5450 de 1 gb 64 bit DDr 3.

Vreau sa imi dea un raspuns cineva chiar care se pricepe ca asa stiam si eu sa caut o placa video de 3 gb 64 bit ddr2 ex.

As dori sa imi cumpar o placa video DDr 5, 128 sau 256 bit de minim 1 gb care sa duca jocuri noi cat de cat bine la o rezolutie decenta.

Puteti sa imi recomandati o placa video chiar si second hand adica denumirea placa de cautat caut eu sau una noua cat de cat buna.

Multumesc anticipat!

Scuze daca nu am pus intrebarea in categoria adecvata sunt utilizator nou TPU big grin

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

7750 nu cere alimentare separata. Gtx 650 cere alimetnare cu 6 pini.
Ca si performanta, in jocuri 7750 si gtx 650 sunt per total egale. Numai ca ti-am recoamdna t 7750 deoarece nu cred ca ai o sursa cu alimentare separata, si e clar ca e una slabuta. Si ca sa nu ai surprieze sa se mai arda ceva prin pc, alege 7750(ca sa reziste sursa actuala).

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Recomand asa: http://bit.ly/JmqV5e
In 400 lei nu ai alte variante mai ok.
Ma mir cum de ai tinut atatia ani prastia aia de 5450...

| Adrian0102 explică (pentru sltlp):

Salut, ai si alta recomandare cel mult pana in 500 lei, nu stiu ce sa zic de asta ar putea duce jocuri cum ar fi : battlefield 4, assassin's creed 4, nfs rivals si call of duty ghosts aste ar fi jocurile care as vrea sa le joc chiar daca nu ma ajuta procesorul foarte mult.

| sltlp a răspuns (pentru Adrian0102):

Pana in 500 nu. Alea. De rulat o sa ruleze bt4, ac4 si ce ai mai scris tu acolo.
Asa e, ca procesorul nu te prea ajuta. Sunt procesoare de la Intel de 200 lei dual-core care se descurca mai bine. Dar pentru moment lasa cpu tau acutual. Eventual sa ii faci putin overclock(vezi pe net tutoriale si ai grija sa nu strici ceva).
Revin. As recomanda mai mult 7750 deoarece consuma mai putin. Iar sursa ta actuala nu e una prea stralucita si sa nu te trezesti cu... surprize.

| Adrian0102 explică (pentru sltlp):

De asta ce zici e cu mult mai buna ca 7750 http://www.emag.ro/......E1KJNBBBM/ si apropo sti cumva daca Asus AMD Radeon HD 7750 cere alimentare cu adaptor dala cu pin ca nu prea ma pricep sau se alimenteaza de la placa de baza?

| Adrian0102 explică (pentru sltlp):

Mersi de raspuns forte mult aleg 7750.

| sltlp a răspuns (pentru Adrian0102):

7750 nu cere alimentare separata. Gtx 650 cere alimetnare cu 6 pini.
Ca si performanta, in jocuri 7750 si gtx 650 sunt per total egale. Numai ca ti-am recoamdna t 7750 deoarece nu cred ca ai o sursa cu alimentare separata, si e clar ca e una slabuta. Si ca sa nu ai surprieze sa se mai arda ceva prin pc, alege 7750(ca sa reziste sursa actuala).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alege de aici. http://www.evomag.ro/COMPONENTE-PC-Placi-Video/