| AvalohAlyn a întrebat:

Ce poti face la o tableta ieftina? Cum e cu internetul la tableta? Pot juca la o tableta mai ieftina(3-400 ron) jocuri gen fifa 07, 08,09,10,fifa manager 07, 08,10? Stiu ca nu merg jocurile noi,gen fifa 12, 13 si altele.Pot sa vad filme la o tableta de cam 400 ron? Muzica?
Help pls.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Jocurile de pe calculator rareori functioneaza si pe tablete sau "telefoane destepte".
Motivul? Simplu: in general nu se potrivesc sistemele de operare pentru care au fost scrise / compilate programele, respectiv nu au dispozitivele necesare.
De exemplu: dupa cate stiu, jocul Fifa s-a facut DOAR pentru Windows, nu si pentru Android sau iOs.
Problema este valabila si invers: aplicatiile scrise pentru. Android nu merg pe iOs sau Windows etc.
Acesta-i motivul si pentru care multi se bucura de doua ori: prima data cand fac rost, iar a doa oara cand scapa de asemenea aparate "de fite", care sunt la moda.
Orice scula are rolul ei: nu poti bate un cui cu ajutorul cafetierei si invers.
Depinde TU la ce vrei sa folosesti scula si ce este ea sa faca happy

| AvalohAlyn explică (pentru Bula):

Ok multumesc.Eu voiam sa vad filme, sa joc jocuri de fotbal(nu asa avansate si noi) sa folosesc internetul si sa folosesc aplicatii instalate pentru Android.Multumesc mult de raspuns.

| AvalohAlyn explică (pentru Bula):

Cum l-am intrebat si pe ''suntserios'' asa vreau sa te intreb si pe tine/dvs.Merita o tableta ieftina? Dezavantaje, avantaje foarte pe scurt? Merci mult.

13 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Dacă are Android poți instala flash player-ul pentru Android(android este un sistem de operare Linux dezvoltat și deținut de google ce există în majoritatea smart phone-urilor și tabletelor de serie) și totul va funcționa; asta pentru a putea vizualiza clipuri video de pe youtube(de exemplu). Muzica va rula dacă ai instalat un player de muzică; cât despre jocurile comerciale, NO chance, deoarece sunt create special pentru Windows și depind de Direct angryproprietar Microsoft) asta ca să vă oblige să plătiți bani grei(relativ) pentru ca să vă pierdeți viața și vremea jucându-vă pe pc, în loc să îl folosiți la ceva mult mai eficient sau productiv.Pe scurt orice va funcționa pe așa o tabletă în afară de jocurile comerciale.Succes

| AvalohAlyn explică (pentru DeyCj):

Aha.Am inteles.Merci mult de raspuns.E foarte frustrant si nasol ca nu poti juca jocuri gen Fifa sau Fifa Manager, football manager, gta dar editiile mai vechi ma refer. ca alea noi nu merg sigur..Pacatsad

| laptopnews a răspuns:

O tableta de care vorbesti iti va fi utila pentru internet, muzica, ceva filme etc. Exista si tablete de gaming, dar pentru ele e nevoie de un buget ridicat. Succes!

| AvalohAlyn explică (pentru laptopnews):

Merci mult.Dar jocuri tip Android,ca pe Samsung Galaxy Mini de exemplu,ca il am eu,aplicatii,posturi tv online,filme, muzica, word, citit carti online merge?
Adica ce fac eu la Samsung Galaxy Mini sa fac si la o tableta?
Ce tablete ieftine imi recomanzi?(ca am vazut ca esti in domeniu.(nickul, site-ul de la avatar) etc.Merci

| laptopnews a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Sigur! Fara probleme se va descurca! Nu am prea testat tablete pana in 400-500 lei, deci nu as sti ce sa-ti recomand din zona asta, cred ca gasesti ceva pe la Evolio, Allview. Mergi in magazine sa le vezi si cere informatii acolo. Succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Jocurile alea nu merg pe nicio tableta din cauza sistemului de operare, asta daca te referi la jocurile pentru Windows.

filme ai sa vezi pe o tableta de 400 ron dar ecranul va fi mic, de 7 inchi, nu cred in pretul ala sa gasesti tbaleta mai mare.

internet 3G sau wireless

| AvalohAlyn explică (pentru suntserios):

Deci nu am sanse sa joc vreun joc de fotbal(oricare, dar mai bunicel adica 07, 06, 05 sau altceva) pe tableta nu? Filme pot vedea sigur? Multumesc mult de raspuns.

| suntserios a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Jocuri poti, dar cele facute special pentru Android sau iOS, insa sa nu te astepti la ceva spectaculos. pentru android gasesti in google play jocuri

| AvalohAlyn explică (pentru suntserios):

Aha.Si jocurile Fifa nu sunt facute pentru Android nu?sad Pacat.Ok.Mersi de raspuns.

| AvalohAlyn explică (pentru suntserios):

De fapt, am gasit pe internet, joc si un mod de ajuca fifa pe Android. Facut special pentru Android.De la Ea Sports, producatorii Fifa.Merci mult.Nu stiu insa, sa imi iau sau sa nu o tableta ieftina? Nu am bugetul prea mare asa ca na.Tu ce zici? Merita? Ar merita o tableta ieftina? Avantaje, dezavantaje foarte pe scurt?

| MineaIonutDaniel a răspuns:

Nu poti pe alea