| johnyBY a întrebat:

Ce procesor de la AMD imi recomandati.

Imi trebuie pentru jocuri

Răspuns Câştigător
| johnyBY explică (pentru sdhashsah):

Pai care e mai bun?

| sdhashsah a răspuns (pentru johnyBY):

Placa video ai
sau acum vrei sa faci pc-ul

| johnyBY explică (pentru sdhashsah):

Acum vreau sa il fac.

| johnyBY explică (pentru sdhashsah):

La placa video imi sta gandul la aceasta:Placa video Gainward nVidia GeForce GTX650 Ti, 2048MB, GDDR5, 128bit, DVI, HDMI, PCI-E

iti dau si siteul:http://www.emag.ro/......E89XKBBBM/

17 răspunsuri:
| spaghetty a răspuns:

Iati un Intel core i5 care este cu mult mai bun decat quad de la amdbig grin
Am core i3 si la windows imi da nota ca la un quad deci...

| sdhashsah a răspuns:

Normal ca cel cu 8 nuclee e mai bun dar e si mai scump, acum depinde de tine daca vrei sa pui si o placa video (asta in caza ca pui )de ce nu mergi pe Intel i5 3470 ivy bridge care bate amdul cu o placa video.

| johnyBY explică (pentru sdhashsah):

Deci daca iau un i5 si cu placa video care am spus-o si cu 8 giga ram si cu un hard de 1 tera si o sursa de 750w si cu o placa de baza http://www.emag.ro/placa-de-baza-asrock-socket-1155-b75-pro3/pd/E4G6TBBBM/ sau http://www.emag.ro/placa-de-baza-asrock-socket-1155-h77m/pd/EG7QTBBBM/ eu cred ca ar fi destul de tare. Dar care placa de baza m-iai recomanda dintre cele 2?

| sdhashsah a răspuns (pentru johnyBY):

Uite eu am asa un i5 3470 cu o placa de baza gigabyte H77-DS3H dar tie ti-as recomanda o placa cu chipset Z77 e un pic mai scumpa dar e mai buna decat cea pe care o am eu, acum depinde si de buget eu mi-am luat-o pe prima dar dupa aceia am avut unele regrete nu ca nu ar fi buna dar pentru 60 roni aveam ceva tehnologi in plus, nu e neaparat sa alegi de la gigabyte (dar ei sunt cei mai buni dupa parerea mea), si vad ca la un ssd nu te-ai gandit pacat ca face pc-ul sa zboare.

| johnyBY explică (pentru sdhashsah):

Daca ai putea sa-mi dai un site de unde as putea sa-mi cumpar un ssd.
a si te rog sa-mi spui ce face acest 'obiect'

| johnyBY explică (pentru sdhashsah):

Hey dar acel chipset Z77 ce ofera?

| sdhashsah a răspuns (pentru johnyBY):

Face multe dar e un pic scump,
http://www.evomag.ro/......85094.html
asta ca idee despre ce este vorba uitate la primul rezultat
http://www.google.ro/......http?/cse

| sdhashsah a răspuns (pentru johnyBY):

Mergi mai bine pe una din placile de baza pe care le-ai ales tu si cu restul de bani mai pui ceva si cumperi un ssd

| johnyBY explică (pentru sdhashsah):

Hey dar am uitat sa te intreb : pentru gamming care procesor este mai bun?
Intel i5...sau AMD FX 8320 cu 8 nuclee

| sdhashsah a răspuns (pentru johnyBY):

Daca folosesti o placa video dedicata cu siguranta i5
http://www.anandtech.com/bench/Product/698?vs=702

| johnyBY explică (pentru sdhashsah):

Daca gasesti o asemenea placa video 'dedicata' pe eMAG te rog sa imi spui.

dar placa videoSapphire AMD Radeon HD 7770 Vapor-X, 1024MB, GDDR5, 128bit, DVI, HDMI, PCI-E
http://www.emag.ro/......E1LFKBBBM/

nu e buna?

ti-am spus daca gasesti una 'dedicata' te rog sa imi zici.
as prefera sa fie de pe eMAG :)

| sdhashsah a răspuns (pentru johnyBY):

E foarte buna, asta pe care mi-ai spus-o tu ii dedicata. deci dedicata e cea pe care ai spus-o tu si alte mi la fel adica cea pe care o pui intr-un slot pci iar cea integrata e in procesor de aceia sunt mai bune procesoarele amd pentru ca au o placa video integrata in el mai bune ca Intel ar fi culmea din moment ce amdul face placi video sa nu puna pe procesorul lor ceva bun, si de aicea vine tot un procesor amd fara placa video dedicata doar cu cea integrata este mai bun fata de un procesor Intel cu placa video integrata dar cand pui o placa video dedicata pe amandoua procesoare atunci Intel bate amd din cauza ca are o putere de calcul net superioara amd-ului, cel putin dupa parerea mea

| johnyBY explică (pentru sdhashsah):

Deci procesorul Intel i5 si cu placa mentionata mai sus este mai tare decat un procesor AMD tot cu aceiasi placa video?