| SaseUnuNoua a întrebat:

Ce procesor sa aleg pentru gaming la un laptop dintre i5 si i7. Dati-mi argumente cu raportul intre calitate si pret. Nu-mi spune-ti ca nu se merita sa iei un laptop pentru gaming, deja am auzit asta de prea multe ori.

9 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

In primul rand sunt mai multe versiuni la acele procesoare, depinde din ce generatii sunt si ca sa iei un laptop de gaming nu te uiti doar la procesor, placa video joaca si ea un rol destul de important si la fel si rami, iti trebuie 8 gb de ram cel putin sa joci call of duty ghosts sau watch dogs sau call of duty advanced warfare si altele care vor urma.
Aici sunt cateva linkuri pentru clasamente de procesoare:

http://top-laptop.info/top-procesoare-pentru-laptop-uri/

Link pentru placi video clasament:

http://top-laptop.info/top-placi-grafice-pentru-laptop-uri/

Se spune ca laptopurile nu sunt facute pentru gaming din cauza racirii, trebuie sa ei un cooler pad destul de ok si iti recomand sa te uiti la recenzii de la altii care au cumparat acelasi model si sa vezi cum se comporta.
Iti recomand forumul si site'ul pcgarage sau mygarage, sunt cei mai buni in IT din Romania si acolo gasesti useri seriosi cu experienta si de la diferite firme care te vor ajuta si iti vor explica sa alegi laptopul perfect.
Ca fapt divers eu mi-am luat r501vb acum 1 an de la pcgarage (tot la fel ca tine m-am uitat la recenzii, clasamente, m'au ajutat baietii de pe forum etc.) si am mai upgradat cu o memorie de 4gb de ram(in total 8) si urmeaza sa ii pun un SSD, joc absolut orice joc.
Si ca sa ai un laptop ok de gaming ar trebui sa investesti si sa faci o alegere corecta, nu vei regreta.

| SaseUnuNoua explică (pentru Evolution):

Mersi pentru toate astea, dar stiu. Intrebarea mea a fost alta.

| Evolution a răspuns (pentru SaseUnuNoua):

Ti'am raspuns, te uiti la clasamentul de procesoare, este logic ca cel mai bun este i7 de ultima generatie dar sunt pentru laptopurile high end, pretul difera in functie de site'uri, cel mai bine alegi de pe pcgarage.

| SaseUnuNoua explică (pentru Evolution):

Am intrebat de diferentele dintre ele la gaming, mi-am dat seama ca este i7 cel mai bun, dar na, diferente in raportul calitate/pret la gaming, pentru ca stiu ca e o diferenta mica. i7 are in plus editarea.

| Evolution a răspuns (pentru SaseUnuNoua):

Nu e chiar mica, procesoarele care se termina cu U la final sunt ultra-low voltaj si nu sunt facute pentru gaming, adica scade performanta cand se incalzesc si sunt mereu dual core.
Procesoarele cu Q la final inseamna quad (cu 4 nuclee), i5 are doar dual, i7 cu Q la final din generatia a 3'a sau a 4'a sunt cu 4 nuclee si vor rula mult mai bine jocurile (logic).
Tragi tu concluziile, de aia ti'am spus ca sunt diferite versiuni ale lui i5 si ale lui i7.
Un i5 din generatia a 4'a cu H la final este mai bun ca un i7 cu generatia a 4'a cu U la final, dar un i7 din generatia a 3a sau a 4'a cu Q la final (cu 4 nuclee) depaseste un i5.
Sper ca ai inteles. Si nu uita si de placa video happy

| questsoul a răspuns:

Salut, daca vrei sa pe plictisesti documentandu-te:
http://recomandare.info/diferentele-dintre-i3-i5-i7.html
Pe scurt i7 beneficiaza de tehnologii precum Turbo Boost, Hyper Threading, Virtualization, AE5 si multe altele. Dar daca nu lucrezi cu softuri de modelare 3D si nu ai 3 masini virtuale deschise, un i5 e ca un Ferrari pe langa Dacia.

| Evolution a răspuns (pentru questsoul):

Turbo boost este si la i5, depinde de generatii, un i7 din generatia a 2'a este de doua ori mai slab decat un i5 din a 3'a sau a 4'a generatie.
Si un i5 din generatia a 4'a cu U la final este mai slab decat un i7 din generatia a 3'a quad core.
Deaia i'am spus sa se uite la clasamente, eu nu vorbesc degeaba, am avut si eu probleme sa aleg un laptop de gaming si am fost sfatuiti de experti ce sa fac.

| Dromichaites a răspuns:

Laptopurile nu sunt de gaming! Dacă vrei mai bine ia-ți un calculator

| SaseUnuNoua explică (pentru Dromichaites):

Ce am zis eu ba? Esti chiar atat de imbecil?