| Anonomul11 a întrebat:

Ce programe îmi recomandați pentru editări video, fotoshop, etc.

Răspuns Câştigător
| PainTech a răspuns:

Pentru fotoshop este recomandat programul photoshop (cat de surprinzator...). Cu toate ca exista si alte programe( GIMP, Affinity ) cam Photoshop ramane baza in ceea ce priveste manipularea foto.

Pentru editari video depinde de ce ai nevoie.
Rapiditate? Robustivitate? Posibilititati extinse de a manipula videoclipul? Un program usor de invatat? Un pret bun? Compatibilitate cu alte programe?

Pentru edit-uri simple ( taieri, imbinari, simple efecte de culoare, adaugarea muzicii pe fundal) orice program video e bun. Recomandat ar fi Premiere Pro, exista si altele, unele gratis ( OpenShot, Shotcut, daVinci Resolve (care ar fi bun si la chestii putin mai complexe ). Am vazut ca unii pe aici recomanda si Blender, care e un program puternic la editare video, dar nu l-as incadra aici pentru ca are o interfata destul de incarcata si nu mi se pare chiar o idee buna sa il folosesti ca editor video, nu e facut pentru asta.

Pentru editari mai complexe, efecte speciale, un "photoshop al videoclipurilor" cel mai bun program ar fi Premiere Pro. E indicat sa fie folosit impreuna cu Premiere Pro pentru cel mai bun workflow.