| KanezuY a întrebat:

Ce router este bun? Sa aiba o raza de 100m sau 300 m.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pai daca vrei un router bun iei cu 600 lei. Apoi mai depinde si de serverul la care esti conectat. De pocnitoare, nu este pocnitoare Tp-Link avand unele din cele mai bune routere. Acuma 3-4% mai si nimeresc cu probleme. Iar routerele ieftine nu sunt facute pentru camin unde toti aflati parola unul de la altul. Un router bun incepe de la asta in sus: http://www.emag.ro/......DDJSD3BBM/

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un router bun trebuie sa aiba si raza mare de actiune (acoperire) dar si viteza de transfer buna. In practica un router care are 1900 Mbps abia daca depaseste cu putin 900 Mbps. Asta: http://www.emag.ro/......DC8HZYBBM/
L-a testat cineva cu abonament de Fiberlink de la DIGI 1000 Mbps. Deci depinde si de abonament dar si de calitatea PC-ului pe care iti bagi net-ul.
Un router ieftin si bun ar fi acesta in care ai un abonament pana la 300 - 500 Mbps: http://www.emag.ro/......E75V7BBBM/

| Zaygon a răspuns (pentru Salontanul):

Al doilea tp link cel cu 93 lei e cam pocnitoare. L-am avut cu abonament de 300 mbps de la rds dar nu prindeai mai mult de 100 mpbs pe fir si 60-70 pe wifi(ambele masuratori le-am facut pe un NUC5i7). Daca ai undeva la 5-6 consumatori care nu sunt pretentiosi si abonamentul e de 100 mbps e okay(am avut asa la camin unu si in camera era okay) dar daca ai mai multi consumatori si unii care chiar mananca banda nu zic ca merita.

| Zaygon a răspuns (pentru Salontanul):

Exact cu acesta am de la inceputul verii si merge super si pe 2, 4 GHz si pe 5 GHz. Rezultate la speedtest prin wifi pe banda de 5GHz cu wifi card de la Intel 7260: https://andreidiaconescu.files.wordpress.com/2016/07/testnet.png

Dar nici nu poti lua unul la scump la camin. Si asa sunt impuse restrictii de download de aia zic. Si am testat mai multe tp linkuri ca acela de mai sus cu si toate la fel de slab(si culmea ca amadoi sa fie rebut daca au fost cumparate la interval de 4 ani si din locuri diferite si au versiuni diferite).

| Salontanul a răspuns (pentru Zaygon):

Pai daca vrei un router bun iei cu 600 lei. Apoi mai depinde si de serverul la care esti conectat. De pocnitoare, nu este pocnitoare Tp-Link avand unele din cele mai bune routere. Acuma 3-4% mai si nimeresc cu probleme. Iar routerele ieftine nu sunt facute pentru camin unde toti aflati parola unul de la altul. Un router bun incepe de la asta in sus: http://www.emag.ro/......DDJSD3BBM/

| Zaygon a răspuns:

De unde ai scos razele alea? 100 mbps si 300 mbps sunt viteze de transfer nu raza.

| KanezuY explică (pentru Zaygon):

Ma refer la aria de acoperire.