| PringAloe a întrebat:

Ce se intampla daca alimentezi un dispozitiv electric cu un Voltaj mai mare?
Exemplu : Un dispozitiv cu un motoras de 3V il alimentezi cu 5V etc

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Daca dispozitivul are un comportament liniar asemanator unui rezistor, puterea pe acel dispozitiv creste cu patratul tensiunii aplicate, deci daca puterea pe motorasul de 3V era 1W, la 5V puerea lui va fi 5ori 5/ (3 ori 3) = 25/9 W = 2, 7W, deci creste aproape de 3 ori si motorasul merge mai repede, dar se poate incalzi mai mult, se arde si se strica. Alte dispozitive pot sa se strice pe loc, daca marirea tensiunii declanseaza un consum prea mare si distruge anumite componente.
In concluzie, depinde de dispozitiv daca suporta sau nu o tensiune mai mare. In general nu suporta si se strica.
Un motoras de 3V va consuma o putere de 2, 7 ori mai mare si daca e folosit timp indelungat in continuu, deci fara pauze de racire, exista riscul sa se arda.

2 răspunsuri:
| PringAloe explică (pentru Algo098):

Multumesc, mi-ai fost de mare ajutor, o zi buna big grin

| Algo098 a răspuns (pentru PringAloe):

Cu multa placere! Multumesc la fel happy