| anonim_4396 a întrebat:

Ce se întâmplă dacă am un laptop de 4 GB RAM și mai bag una de 8 de la un alt laptop?

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ce procesor are?

Care este modelul laptopului? (S-ar putea sa nu accepte placa de baza 16GB RAM, (automat nici 12))

Daca ambele placuta au specificatii tehnice identice (aceeasi frecventa, latenta(CL) si voltaj), o sa ai o cantitate mai mare si atat.
2 placi de marimi diferite nu aduc performanta in plus, doar capacitate in plus.

Daca ai introduce inca o placa de 4GB, ai obtine doar 8GB,
dar i-ar creste si viteza de lucru, cu 30% (Pentru ca va lucra in Dual Channel).

NU obtii Dual Channel, punand impreuna 2 placi cu capacitati (marimi in GB) diferite, cum insinueaza Feitan.
(Exemplul insa l-a dat bine, 2 placi de 2GB aduc mai multa performanta decat una de 4GB)

Iar daca eventual placa de baza e limitata la 8GB (fiind un model mai vechi...), si tu adaugi inca o placa de 8GB:
1) vei avea 8GB in loc de 12GB
sau
2) laptopul nu va boota, si vei auzi numarul de bipuri corespunzator unei erori de RAM. Nu vei avea deloc imagine pe ecran.

| dannyel86 a răspuns:

Mai poti pune 8 gb de ram daca laptopul suporta 12 gb sau mai mult. In plus, trebuie sa te asiguri ca memoriile de 8 gb sunt compatibile cu laptopul pe care vrei sa le montezi.
Apeleaza la un service, daca nu ai cunostinte IT.

| Brizbriz a răspuns:

Vin zombii big grin

verifica daca nu cumva e low voltage memory, daca asa o memorie o bagi intr-un laptop care da curent normal, s-ar putea sa se arda

| IonelIonescu a răspuns (pentru Brizbriz):

Bine, dar cum verific sa nu fie low voltage memory? Mă uit la RAM sau procesor?

| Wr3nch a răspuns (pentru IonelIonescu):

La Ram sau la placa de baza. Eu zic sa afli modelul placii de baza cu speccy si sa o cauti pe google.

| Brizbriz a răspuns (pentru IonelIonescu):

Da, specificatiile laptop-ului, eventual al placii de baza

| Feitan a răspuns:

I-ai creste performanta, rig-urile in single channel sunt mai ineficiente cu ~30% fata de un rig cu dual chanel, niciodata sa nu ai doar o placuta de ram pe placa de baza, mai bine 2 de 2 gb decat 1 de 4 gb.