| Bogdan_9316 a întrebat:

Ce studii minime trebuie sa ai pt a fi programator in it sau sa lucrezi in it?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Liceu, bac si facultate + licenta in domeniul IT.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta cu studiile e discutabila, daca tu stii meserie nu te intreaba nimeni de diplome, dar cand iti depui un cv diploma de facultate va cantari destul.

iar invatarea corecta si usoara a programarii se face destul de greu daca nu ai niste indrumari precum facultatea

| Jipa95 a răspuns (pentru suntserios):

Ai dreptate. In ziua de azi angajatorii se uita mai mult la experienta angajatului. Mai bine angajez unu cu experienta dar fara bac si diploma in domeniu, decat un incepator cu diplome in domeniu.

| suntserios a răspuns (pentru Jipa95):

Problema e ca angajatorii astia sunt impartiti, unor nu le pasa de diplome ci de ce stii sa faci, altii si aici vorbesc de angajatorii mari care au departamente de HR... aia iti arunca CV la gunoi daca nu ai diploma de bac si daca concurenta e mare nu ai nicio sansa daca nu ai studii de specialitate

| neutrino a răspuns:

Daca ai stiinta nu-ti trebuie mari studii pentru a fi programator, in sensul acela pe care il intelegi tu. Liceul de specialitate este suficient pentru cei ce stiu insa meserie. Daca doresti mai mult, trebuie sa faci o facultate de specialitate.

| Jipa95 a răspuns:

Programator? Hmm pai sa cunosti foarte bine limbajele de programare C++, Java, JavaScript, ActionScript, si multe altele.