| sebyc98 a întrebat:

Ce sunt agentii de vulcanizare?

3 răspunsuri:
| RazzyFUnik a răspuns:

tongue cei care repara pana de cauciuc
schimba jante cauciucuri

| Siracuzia a răspuns:

Spre deosebire de materialele plastice cu care este înrudit prin structura moleculară - care sunt folosite în general ca atare - cauciucul trebuie să treacă prin 2 etape de prelucrare intermediară: amestecarea şi vulcanizarea. Vulcanizarea constă dintr-o reticulare chimică a amestecului de cauciuc - formarea unei reţele tridimensionale între lanţurile moleculare, sub acţiunea căldurii (NB - vulcanizarea se poate face şi la temperatura camerei!). Înainte de vulcanizare elastomerul trebuie "amestecat" cu diferite ingrediente pentru că, aşa cum este obţinut din faza de sinteză, elastomerul nu poate fi folosit: este termoplastic şi nu are rezistenţă mecanică. Tipul şi cantităţile de aditivi definesc aşa numita receptură sau reţetă. Dintre aditivii amintim aici:

Agenţi de ranforsare
Sunt materialele cele mai importante (alături de agenţii de vulcanizare) care conferă rezistenţă mecanică produsului finit. Cei mai importanţi sunt negrul de fum şi silicea activă.

Materiale de umplutură
Sunt substanţe naturale, inerte chimic, care au rol de ieftinire a produsului. De regulă sunt cretă, caolin, talc etc

Plastifianţi
Substanţe polare sau nepolare din grupa uleiurilor, care au rolul de îmbunătăţi prelucrarea şi caracteristicile mecanice.

Agenţi de reticulare
Substanţe capabile să reticuleze chimic cauciucul - operaţie denumită vulcanizare. Sulful a fost primul agent introdus şi este încă folosit pe scară largă dar se folosesc cu succes peroxizii, oxizii metalici etc.

Acceleratori
Substanţe care joacă rol de catalizator pentru reacţia de vulcanizare, mărind viteza si scăzând temperatura de reacţie.

Agenţi de protecţie
Substanţe capabile să protejeze cauciucul de atacul oxigenului, ozonului etc

| BRG a răspuns:

Oameni