| anonim_4396 a întrebat:

Ce sunt ROMs la smartphone?

Răspuns Câştigător
| TellMeAName a răspuns:

ROM se referă la sistemul de operare care rulează pe smartphone. Până acum a fost folosit ca Read Only Memory, se folosește încă atunci când ne referim la spațiul de stocare disponibil pe smartphone(16/32/64 GB ROM) dar dacă ne referim la schimbarea ROM-ului, ne referim la schimbarea sistemului de operare cu altă versiune sau custom ROM ca CyanogenMod.

1 răspuns:
| Cristian19 a răspuns:

Memoria ROM (read-only memory) este un tip de memorie care în mod normal poate fi doar citită, spre deosebire de RAM, care poate fi atât citită, cât și scrisă. Memoria ROM este o clasă de suporturi de stocare utilizate în computere și alte dispozitive electronice. Datele stocate în ROM nu pot fi modificate sau pot fi modificate numai lent ori cu dificultate. De aceea, memoria ROM este folosită în principal pentru a distribui firmware (softul strâns legat de hardul specific și puțin probabilă să aibă nevoie frecvent de update).