| terminator_7004 a întrebat:

Ce sunt serviciile cloud?

Răspuns Câştigător
| Kattan a răspuns:

Cloud computing (pronunţat în engleză /klaʊd kəmˈpjuːtɪŋ/, literal „calculare în nor", concret „calcul în Internet") este un concept modern în domeniul computerelor şi informaticii, reprezentând un ansamblu distribuit de servicii de calcul, aplicaţii, acces la informaţii şi stocare de date, fără ca utilizatorul să aibă nevoie să cunoască amplasarea şi configuraţia fizică a sistemelor care furnizează aceste servicii.
Sursa: http://ro.wikipedia.org/wiki/Cloud_computing

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Servicii cloud => reteaua care transmite informatia este ocupata [cloud = nor => fara semnal] => FUNDA happy