| AnonimusGate a întrebat:

Ce sursa imi recomandati penttru pc-ul Amd Athlon 64x2 dulacore 4000+ 2. 10Ghz. 3 gb of ram placa vdeo nVIDIA hd 6670 1gb ddr3 128 biti. Hard disck sata 80 gb. placa de baza hewlett-packard 0a64h.
Intre 50 lei -150 lei.
La ce sa ma uit la sursa cand o cumpar?

2 răspunsuri:
| rgx a răspuns:

La banii astia slabe sperante.O regula de baza atunci cand dorim sa ne cumparam o sursa este sa nu luam surse mai ieftine de 150 lei, abia de la 150 lei in sus putem gasi surse de calitate, asta daca stim ce cautam pentru ca toate sursele arata aproape la fel.
O sursa buna inseamna: PFC activ, Short circuit protection (SCP), Overpower protection (OPP), Overcurrent protection (OCP), Overtemperature protection (OTP), Overvoltage protection (OVP), Undervoltage protection (UVP), eficienta peste 80+, 4+4/8 conectori ATX, cel putin doi conectori PCI-E, cel putin 6 conectori SATA, o linie de 12V de cel putin 45A sau 4 linii de cel putin 20A pentru 12V.Ca sa nu riscm este bine sa alegem producatori consacrati: Enermax, Corsair, Seasonic, Fortron, Thermaltake, etc.Aceasta sursa ar fi suficieta pentru un sistem mediu http://www.pcgarage.ro/surse/seasonic/s12ii-520-bronze-520w/

| Carmen27 a răspuns:

Ai aici
Sursa Sirtec ECO II HPE-450-A12S, 450W, ATX 2.3, PFC activ

Sursa Inter-Tech Energon 550W

Sursa Game Daemon RPO400, 400W, ATX 2.31, PFC Activ

Si trebuie sa te uiti in primul rand la putere si la numarul de ventilatoare. Deasemenea trebuie sa fie compatibila. Gasesti mai multe pe Emag si la un pret mic.